Podsumowanie najchętniej czytanych artykułów o druku 3D w 2013

Podsumowanie najchętniej czytanych artykułów o druku 3D w 2013

Zbliża się koniec roku, czas więc na podsumowanie oraz przywitanie Nowego mam nadzieję pełnego satysfakcji i nowych projektów Roku 2014!

Przeglądając dziś stronę pomyślałem, że podzielę się z Wami statystykami, które pokazują do jakich artykułów sięgaliście najczęściej. Zdecydowanie i bezapelacyjnie wygrywała kategoria WIEDZA, w której starałem się szczegółowo i merytorycznie opisać wszystkie dostępne technologie możliwe przy wykorzystaniu drukowania 3D. W pierwszej 10 najchętniej czytanych artykułów 4 z nich pochodzą właśnie z tej kategorii.

Przechodząc do sedna, 1 miejsce zajął artykuł opisujący technologię LOM (Laminated Object Manufacturing), która polega na tworzeniu modelu z warstw papieru i laminatu poliestrowego połączonych razem. Ciekawostką jest to, że liczba wyświetleń tego artykułu jest czterokrotnie wyższa od artykułu na miejscu drugim!

LOM – Laminated Object Manufacturing-1


2 miejsce
zajął artykuł o drukarce Pirx z Krakowa, która przy stosunkowo niskim koszcie zakupu – 2299 zł drukuje naprawdę dobrej jakości przedmioty.

Pirx3-9

Zaszczytne 3 miejsce zajął mój projekt wytłaczarki, która nota bene jest już ukończona i technicznie spełnia wszystkie wymogi jednak brakuje jeszcze elementu obudowy. Po jego skończeniu opiszę ostatnią 5 część projektu z pozostałymi ciekawostkami dotyczącymi jej konstruowania. Przy tworzeniu wytłaczarki zrodził się nowy projekt w głowie, który jest już na ukończeniu i myślę, że w połowie stycznia będzie on już gotowy do zaprezentowania. Jest on czasochłonny jednak bardzo satysfakcjonujący, dlatego mam nadzieję, że do 3 tygodni będę mógł go zaprezentować w pełnej krasie.

wytłaczarka-mój-projekt


Kolejne 4
miejsce przypadło święcącym głośnikom, które samemu można wydrukować. Zastanawiam się czy przy tak dużemu zainteresowaniu głośnikami komuś udało się je zrobić? Jeśli tak, bardzo proszę o przesłanie zdjęcia z efektem końcowym!

Zrób to sam - święcące głośniki reagujące na dźwięk-1


5 miejsce
zajęły pierwsze próby uruchomienia wytłaczarki. Z tym artykułem zdarzyła się mała przygoda na wykopie, gdzie ktoś do tej pory mi nieznany o nicku Świat druku 3D wkleił link do artykułu z podpisem jednoznacznie mówiącym o tym, że umieszcza go autor projektu. Po założeniu konta na wykopie (do którego zbierałem się już kilka miesięcy) i skomentowaniu wykopaliska, konto nieznanego fana zostało przez niego usunięte. Oczywiście cieszyłem się, że kogoś mój projekt zainteresował, nie jestem jednak gwiazdą rocka i było to dla mnie wielkim zdziwieniem, że ktoś próbuje się utożsamić z moją osobą.

Pierwsze próby wytłaczarki za nami-2

Pierwsza piątka za nami, kolejny artykuł cieszący się powodzeniem w 2013 opisuje 8 rzeczy na którymi warto się zastanowić przed zakupem drukarki 3D. Artykuł oczywiście odnosi się do domowej drukarki.

8 rzeczy o których warto wiedzieć przed zakupem drukarki 3D-slider

7 szczęśliwe miejsce zajął znów artykuł z kategorii WIEDZA opisujący metodę SLS – Selective Laser Sintering.

SLS – Selective Laser Sintering-1

8 miejsce wędruje do technologii FDM – Fused Deposition Modeling, która jest wykorzystywana przy domowych drukarkach 3D.

FDM

SLA – Stereolitografia jest kolejnym najchętniej poczytnym wpisem.

Stereolitografia 02

I artykuł kończący pierwszą dziesiątkę opisuje jedyną polską drukarkę 3D, która znalazła się na Kickstarterze – ZORTRAX. Zortrax to naprawdę porządna konstrukcja, posiada głowicę do druku z  ABS, PC-ABS i nylonu oraz autorskie oprogramowanie do cięcia modelu na warstwy. Szczerze gratuluje zespołowi z Olsztyna fantastycznego projektu.

Zortrax M200 - Polska drukarka 3D na Kickstarterze - 5

Podsumowując: pierwszy wpis ukazał się 4 marca i tak z niekiedy większą, niekiedy mniejsza częstotliwością udaje nam się zamieszczać wpisy.  Czasem stricte merytoryczne, innym razem ciekawe projekty i wydarzenia związane z drukiem 3D w Polsce i na świecie. Przez ten ostatni rok mocno angażowałem się w drukowanie 3D, czytałem, pisałem, czytałem, projektowałem, czytałem i tak w kółko. Mam nadzieję, że ten rok będzie obfitował w nowe pomysły, nowe projekty i wiele satysfakcjonujących dni czego i sobie i Wam życzę.

Dosiego 2014 Roku!

Powrót na górę