Oczywistym jest, że skanery 3D znajdują zastosowanie w inżynierii odwrotnej czy branży filmowej ale w czym mogą się przydać noworodkom?
Można by się zastanawiać, co tak istotnego można zeskanować, aby pomysł otrzymał miejsce w finale w międzynarodowym konkursie make me! organizowanym przez Łódź Design Festival. Dla rodziców dziecka, któremu zagubiła się ulubiona zabawka byłoby pewnie bezcenne móc zeskanować ją zawczasu i odtworzyć. Autorka projektu Beata Nikolajczyk-Miniak miała jednak inny pomysł.
Butelka przyszłości
Tym wyjątkowym produktem jest spersonalizowany dozownik pokarmu dla niemowląt New Eve. Projekt innowacyjnej butelki do mleka dla najmłodszych w kształcie kobiecej piersi zaprojektowany został tak, aby najwierniej odwzorować naturalne karmienie w sytuacjach, gdy nie jest ono możliwe.
Proces tworzenia butelki rozpoczął się od ankiety dedykowanej matkom karmiącym naturalnie, rozpowszechnionej online na portalach społecznościowych oraz udostępnionej w różnych charytatywnych placówkach. W badaniu wzięło udział 100 kobiet, których piersi zostały na podstawie zebranej dokumentacji zwymiarowane w dwóch płaszczyznach – w widoku z przodu oraz w widoku z przekroju bocznego. Aby odwzorować nieregularny kształt kobiecej piersi użyto skanera SMARTTECH3D med. Skaner ten działa w technologii strukturalnego światła białego LED i wykonuje pomiar pola o powierzchni 300×200 mm w czasie zaledwie 0.2 sekundy. Dzięki technologii światła białego LED pomiar był w pełni bezpieczny dla ciała człowieka.
Samo skanowanie 3D polega na uzyskaniu informacji o kształcie, geometrii obiektu oraz utworzenie jego wirtualnej, cyfrowej kopii. Badanie kształtu brodawki sutkowej przeprowadzono i przeanalizowano opierając się na obliczaniu i mierzeniu struktury badanej powierzchni, wygenerowane zostały pośrednie wartości charakteryzujące załamania, wgłębienia oraz nierówności występujące na brodawce sutkowej.
Wszystkie wykonane badania i analizy pomiarów brodawki sutkowej, uśrednienie wyników i przeanalizowanie zależności pomiędzy proporcjami poszczególnych części gruczołu piersiowego przyczyniły się do uformowania butelki w kształt najbardziej zbliżony do naturalnej piersi. Obserwacja samej części sutkowej znalazła przełożenie w projektowanym dozowniku na uformowanie kształtu i struktury elementu odpowiadającego za wypływ mleka.
Materiał termoprzewodzący
Tak powstały podajnik do mleka New Eve jest plastyczny i miękki, ponadto w budowie dozownika zastosowano dodatkowo materiał zmiennej grubości, który u szczytu dozownika jest najcieńszy i najbardziej plastyczny dzięki czemu dobrze oddaje ciepło. Przy podstawie dozownika materiał jest natomiast najgrubszy i nieelastyczny. Opisana zależność odczuwania ciepłoty mleka znajdującego się w dozowniku bezpośrednio związana jest również z jego kształtem, który pozbawiony podziału na smoczek i butelkę umożliwia dziecku komfortowe przytulenie się na większej powierzchni do „ciepłej piersi”. Podajnik do mleka „New Eve” jest rewolucyjnym projektem w branży produktów dla niemowląt, który z pewnością nie powstałby bez użycia skanerów 3D.
Wśród całej masy kolorowych i często zbędnych produktów zdarzają się jednak produkty, które realnie umilają macierzyństwo. Niejednokrotnie zdarzają się dzieci, które potrzebują wyjątkowo dużo czułości i nie potrafią złapać zwykłej butelki. Ten produkt mam nadzieję ułatwi dziecku, a rodzicom umili czas karmienia. Narodziny dziecka zmieniają tryb życia rodziców o 180 stopni, dlatego miło czytać o projektach, które wykorzystując dostępną dziś technologię tworzą produkty, mające realny wpływ na komfort macierzyństwa.
Ciekawe czy w przyszłości będzie dostępna usługa, skanowania kobiecych piersi przed narodzinami, aby zamówić butelkę całkowicie spersonalizowaną.
Projekt powstał w oparciu o prace badawczą wspartą środkami finansowymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a źródło artykułu to materiał prasowy przesłany przez firmę SMARTTECH.
Firma SMARTTECH to nasza rodzima firma z Warszawy, która powstała w 2000 roku przez grupę naukowców i badaczy z Politechniki Warszawskiej. SMARTTECH wykorzystuje metodę pomiaru światłem strukturalny i współpracowała z największymi firmami na świecie:
O case study firmy SMARTTECH pisaliśmy już wcześniej:
– Kontrola jakości supersamochodu Hussarya 33
– Polskie skanery 3D wybrane przez produkcyjnego giganta – Case Study