8.10.2019 roku miała miejsce konferencja Forum Druku 3D w EXPO Kraków. Program konferencji był bardzo napięty i tuż po godzinie 9.00 wystartowały wykłady dotyczące drukowania 3D, projektowania oraz skanowania przestrzennego. Duży nacisk w tej konferencji dotyczył drukowania 3D w przemyśle (przemysł 4.0) i tego jak biurkowe drukarki 3D mogą realnie obniżyć koszty i czas wdrożenia produktów w firmach produkcyjnych.
Konferencję rozpoczęła prof. Helena Dodziuk, autorka książki dotyczącej drukowania 3D wydanej w 2019 roku. Myślą przewodnią pani profesor było to, że druk 3D niesie o wiele więcej korzyści względem standardowej produkcji. Wydruki są lżejsze, niejednokrotnie trwalsze, a ich cena i czas wykonania są nieporównywalnie niższe. Pani Dodziuk jednocześnie mocno skrytykowała obecną świadomość społeczeństwa w tym zakresie i dlatego tym krótkim podsumowaniem wykładu mamy nadzieję, dołożyć swój drobny wkład w szerzenie wiedzy na ten temat. Jednocześnie odsyłamy do case study GE, który wybrał druk 3D od standardowej produkcji – taki praktyczny dowód na korzyści jakie niesie ze sobą drukowanie 3D podczas seryjnej produkcji.
Krzysztof Duchnowski z firmy k3d przedstawił porównanie czasów na przygotowanie projektu oraz realne wytworzenie poszczególnych elementów dla różnych typów produkcji. Ponadto przyniósł elementy o których opowiadał, aby móc porównać ich jakość. Bezapelacyjnie druk 3D wygrał ceną, czasem projektowym oraz produkcyjnym, a sama jakość wydruków niczym nie odbiegała od standardowego procesu obróbki i skrawania.
Bardzo zaimponował nam wykład Macieja Lisa z HEART (Heart Embryology and Research Team) z Katedry Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczący druku 3D wykorzystywanego w medycynie. Możliwości tej technologii mimo tego, że są nam znane to nieustannie zwalają nas z nóg, gdyż w tej właśnie branży niosą realne korzyści związane z życiem ludzkim. Niejednokrotnie już pisaliśmy o tym jak druk 3D został wykorzystany w medycynie, dlatego zainteresowanych odsyłamy do tych newsów.
Konferencję zaliczamy do tych ciekawych i już zapowiadamy swoją obecność na V edycji. Dobór prelegentów był nieprzypadkowy, a przekrój ich wyspecjalizowania – różnorodny, przez co panel wykładów był naprawdę interesujący. Oprócz wykładów mogliśmy obejrzeć drukarki 3D drukujące w technologii SLA/LFS i FDM, samodzielnie poskanować i podotykać wydruki z szerokiej gamy filamentów i żywic.
Powyżej film przedstawiający próbki wydrukowane metodą PolyJet w różnych kolorach i w różnej skali twardości Shore’a. Metoda PolyJet oferuje, aż 16 milionów kolorów i różne właściwości materiałów, przez jednoczesne ich mieszanie.
Poniżej relacja z IV Konferencji Forum Druku 3D