Podręcznik o druku 3D – nasza recenzja

Podręcznik o druku 3D – nasza recenzja

W połowie marca 2019 roku miała miejsce premiera książki „DRUK 3D/AM Zastosowania oraz skutki społeczne i gospodarcze”  wydawnictwa PWN.

 

Podręcznik napisała Helena Dodziuk, Profesor – Senior w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Według zapowiedzi książka jest:

„Unikalnym przewodnikiem po zastosowaniu druku 3D/AM w przemyśle, medycynie, sztuce i nie tylko – Czytelnik będzie miał niezwykłą okazję do zapoznania się z tą najnowszą technologią wytwarzania, zmieniającą przemysł, i w coraz większym stopniu życie codzienne. Jest on częścią trzeciej (czwartej?) rewolucji przemysłowej (…). „

Książka to zbiór informacji o druku 3D począwszy od historii jej powstania. Z moich informacji wynika, że jest to pierwsza tego typu publikacja drukowana w Polsce, która tak metodologicznie wyjaśniłaby niemal wszystkie zagadnienia związane z drukiem 3D.

Pewnie jako osoby interesujące się raczej techniczną stroną drukarek 3D zastanawiacie się, o co właściwie chodzi z tym tytułowym społecznym aspektem druku 3D. Ile tak naprawdę jest poruszanych kwestii technicznych, a ile ekonomiczno-społecznych. Otóż spieszę z wyjaśnieniem, że rzeczywiście książka mocno skupia się nad zagadnieniami społeczno-ekonomicznymi. Publikacja skrupulatnie, na przykładach, wyjaśnia jak druk 3D wpływa na otaczający nas świat pod wieloma względami. Opisuje często sporne kwestie np. dotyczące ochrony środowiska, prawa patentowego, konfliktów i zalet jakie wiążą się bezpośrednio z drukowaniem przestrzennym.

Największa jednak część książki jest poświęcona tematyce czysto praktycznej, czyli jak konkretnie druk 3D znalazł zastosowanie w danych branżach przemysłowych oraz w codziennym życiu. W książce znajdziemy cała masę przykładów i zdjęć wydrukowanych przedmiotów, które zmieniły sposób patrzenia na daną branże. Autorka bierze pod lupę niemal każdy istotny dzisiaj przemysł m.in.: motoryzacyjny, lotniczy, odzieżowy, spożywczy i medyczny. W ostatniej części książki zostały opisane metody drukowania, materiały i drukarki 3D. Temat nie został wyczerpany do końca, jednak nie na tym skupia się publikacja. Można powiedzieć, że książka jest swoistym kompendium wiedzy na temat druku 3D na rok 2019. Drukowanie przestrzenne jest mocno dynamicznym rynkiem i pewnie za kilka lat książka będzie musiała być uaktualniona, jednak na ten moment jest to najświeższa i najbardziej kompleksowa publikacja dotycząca druku 3D w formie papierowej jaką znam.

Nie bez powodu książka nosi miano podręcznika. Książka jak sama autorka wskazuje, jest skierowana głównie do uczniów i studentów. Rzeczywiście tak jest, w tej publikacji znajdziemy twarde dowody, nazwiska, daty, rzetelnie podlinkowane źródła (przy niektórych stronach zajmują one niemal jej połowę 😉 ) Publikacja jest niesamowicie merytoryczna i pewnie stanie się lekturą obowiązkową przy kierunkach związanych z drukiem 3D i nowymi technologiami.

Sam jestem mocno związany z branżą 3D, znam wiele nowości i dokonań w tym zakresie, jednak autorka podeszła tak bardzo rzeczowo do tematu, że lektura była dla mnie nie tylko usystematyzowaniem wiedzy i spojrzeniem na druk 3D z różnych perspektyw, ale także zdobyciem nowych informacji.

Podręcznik jest wyczerpującą bazą do poznania tematu pod kątem teoretycznym i dla osób, które chcą najpierw poznać zakres działań drukarek 3D we współczesnym świecie – jest pozycją obowiązkową. Praktycy mogą mieć problem z pochłonięciem lektury w całości, jednak jestem przekonany, że każdy praktyk ma jakiegoś „bzika” na dany temat np. związanego z elektroniką, motoryzacją czy medycyną. Książką jest bardzo ściśle podzielona na rozdziały, co ułatwi takim osobom odnalezienie informacji na dany temat.

 

 

Podsumowując, jestem zadowolony, że posiadam taką publikacje w swojej bibliotece, ponieważ przy natłoku informacji w Internecie i szukaniu wiarygodnego źródła wiem, że tutaj znajdę mocno skondensowaną wiedzę na temat druku 3D. Jestem przekonany, że Pani Profesor włożyła niewyobrażalną pracę w napisanie tej książki i mimo początkowych delikatnych obaw, że będzie to „typowy” podręcznik, z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że przy takiej  dawce wiedzy i merytoryki – podręcznik jest napisany naprawdę przystępnie. Szczerze polecamy dla osób, które chcą wiedzieć więcej na temat drukowania 3D i chcieliby mieć zebrane informacje  w jednym źródle.

Konkurs!
Mamy do rozdania 1 nowiutki egzemplarz książki ”DRUK 3D/AM Zastosowania oraz skutki społeczne i gospodarcze„ Napisz jak według Ciebie będzie wyglądało zastosowanie druku 3D za 10 lat!
Najciekawszy/najbardziej prawdopodobny/najśmieszniejszy lub po prostu taki komentarz, który nam najbardziej przypadnie do gustu – wygra!
Ocena będzie całkowicie subiektywna, a na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca!

Powrót na górę