Nie tak dawno, bo na początku tego roku zachwalaliśmy takie kraje jak np. Japonia czy Australia, które intensywnie planują wprowadzić przedmiot dotyczący technologii drukowania 3D do szkół.
Nie minęło nawet pół roku, a Autodesk wdraża pilotażowy projekt Design the Future, który ma na celu zaznajomić młodych uczniów z projektowaniem i drukiem 3D. Pierwsze zajęcia jeszcze w roku szkolnym odbyły się w poznańskich gimnazjach.
Powód do dumy jest o tyle większy, że jesteśmy 3 krajem po USA oraz Wielkiej Brytanii, w którym Autodesk zdecydował się wdrożyć projekt.
Na zajęciach młodzież uczyła się projektowania przestrzennego oraz procesu drukowania 3D. Do tej pory skorzystało z zająć ponad 300 gimnazjalistów oraz kilkudziesięciu nauczycieli w 5 szkołach. Celem programu jest zachęcenie młodych ludzi do myślenia technicznego.
Na zajęciach główny nacisk położony był na praktyczną stronę projektowania. Uczestnicy programu rysowali drobne przedmioty, które są bezpośrednio przydatne w życiu codziennym np. organizer do słuchawek, breloczek lub podstawkę do telefonu komórkowego. (Zobacz 7 najbardziej praktycznych pomysłów na wydruki). Uczniowie mogli widzieć efekt końcowy swoich prac dzięki wydrukowaniu ich na drukarce 3D. Dzięki czemu, gimnazjaliści mogli przekonać się czy to co zaprojektowali spełniało swoją rolę użytkową.
Szkoły, które skorzystały z projektu zostały bezpłatnie wyposażone w oprogramowanie firmy Autodesk. Ciekawostką projektu jest fakt, że firma udostępnia pełne wersje oprogramowania nie tylko w szkołach ale również mogą one być wykorzystywane przez nauczycieli i uczniów w domu. Dla osób, które nie mogą skorzystać z tej dogodności przesyłamy listę ponad 20 bezpłatnych programów do projektowania 3D.
Inicjatywa była istotnym impulsem, aby rozpocząć rozmowy nad wprowadzeniem zajęć do podstawy programowej dla uczniów gimnazjów. Druk 3D w szkołach to chyba najlepsze rozwiązanie, aby kadra inżynierska w Polsce rosła w siłę i mogła się rozwijać od najmłodszych lat.
Źródło: www.designthefuture.pl