Czy Open Source jest najważniejszym ogniwem rozwoju druku 3D?

Czy Open Source jest najważniejszym ogniwem rozwoju druku 3D?

Mówi się, że jednym z głównych powodów popularności  i rozwoju drukowania 3D jest to, że działa na zasadzie open source. Czy słusznie?

Myślę, że tak, przecież gdyby nie open source i pierwsze drukarki 3D tworzone w domowym zaciszu przez zapalonych konstruktorów, druk 3D na pewno nie byłby w tym miejscu, w którym jest teraz. Od tego wszystko się zaczęło i tak naprawdę, na tym cała technologia bazuje, przynajmniej ta RepRapowa.

Czy Open Source jest najważniejszym ogniwem rozwoju druku 3D

Trochę historii

Ruch open source, w dosłownym tłumaczeniu „otwarte źródło” powstał w 1998 roku i został zapoczątkowany przez kilku zapaleńców, których celem było udostępnienie swobodnego dostępu do oprogramowania dla wszystkich.  Eric Raymond jest głównym teoretykiem w tej kwestii i głównym pomysłodawcą, jednak absolutnie nie rości sobie do kierowania tym ruchem.
Open source zapewnia darmowe oraz legalne kopiowanie, modyfikowanie, rozbudowę oraz rozpowszechnianie istniejących już produktów.

Zalety open source w druku 3D

W drukarkach 3D fantastyczne jest to, że zupełnie legalnie możemy pobrać z sieci tysiące modeli i instrukcje do budowy własnego urządzenia. Absolutnym fenomenem jest również fakt, że na samodzielnie wykonanej drukarce możesz wydrukować części do kolejnej drukarki 3D (nie wszystkie oczywiście).

Społeczność RepRapowa jest na tyle zaangażowana w tworzenie własnych drukarek 3D, że pojawiające się błędy są natychmiast wyłapywane i proponowane sposoby na ich udoskonalenie. Otwarty projekt ma to do siebie, że każdy może uczestniczyć w jego rozwoju, przedstawiać koncepcje jego rozwoju oraz funkcjonalności.

Co z prawami autorskimi?

Temat prawa autorskiego i ochrony modeli to temat na wielogodzinną dyskusję. Sprawa jest o tyle trudna, że niekiedy bardzo trudno rozgraniczyć kradzież i kopię projektu od zwyczajnej inspiracji. Prawo musi tutaj z jednej strony chronić autorów, a z drugiej nie może pozwolić na hamowanie rozwoju otwartych projektów w technologii druku przestrzennego. Open source umożliwia za darmo korzystanie z dostępnych materiałów, bez konieczności zmagania się ze skomplikowany prawem

Dlaczego open source jest tak istotny?

Jest takie przysłowie „potrzeba matką wynalazku” całkowicie się z tym zgadzam, było wiele przypadków, gdy ktoś potrzebował jakiegoś rozwiązania, jednak nie był on dostępny w komercyjnej sprzedaży. Własna potrzeba i otwarte, gotowe projekty potrafią rozwiązać realny problem – przy takim połączeniu powstają najlepsze pomysły. Jakie? Kilka przykładów znajdziecie poniżej.

Projekty„otwartego źródła” z wykorzystaniem druku 3D

Świetnym przykładem jest projekt protezy ręki open source, który został udoskonalony dla człowieka, który ją potrzebował. Jeremy Simon postanowił sprawdzić skuteczność wydrukowanej protezy dłoni z projektu open source za 50 dolarów, a taką za 42 tysiące dolarów. Jak się okazało po przetestowaniu obydwóch, ta z projektu open source jest dla zainteresowanego korzystniejsza!

Flexy-Hand - najbardziej realistycznie wyglądająca proteza rękislider
zdjęcie: 3dprint.com

Kolejnym przykładem protezy z  „otwartego źródła” jest projekt Flexy-Hand czyli najbardziej realistycznie wyglądającej protezy. Każdy może ją pobrać i dostosowywać do własnych potrzeb.

Dla majsterkowiczów/ hobbistów przesyłam również kilka naprawdę genialnych projektów typu open source, które powinny cieszyć się zainteresowaniem:

Skaner 3D

– Robot MAKI

– Rabbit Proto – głowica pozwalająca drukować obwody elektryczne

Spidey – robot wykonany z drukowanych trójwymiarowo części i standardowej elektroniki sterującej typu arduino.

Podsumowując myślę, że open source to jedno z ważniejszych ogniw rozwoju domowych drukarek 3D, ale również wielu ciekawych projektów, które mogą być wydrukowane na RepRapach. Społeczność RepRapowa jest niesamowicie pomocna i również dzięki prowadzeniu tej strony miałem okazję poznać naprawdę mocno pozytywnie „zajawione” w tym temacie osoby.

Drodzy Czytelnicy,
konstruujcie, twórzcie, chwalcie się swoimi pracami, czy to w komentarzach czy w mailach. Jestem tutaj dla Was i gdybyście potrzebowali jakiejś pomocy przy budowie drukarki 3D bądź macie problemy, które spędzają Wam sen z powiek, piszcie – może uda mi się odpowiedzieć na Wasze pytania, a może nawet to będzie ciekawy temat, aby stworzyć o tym artykuł i pomóc kolejnym osobom w tworzeniu tych urządzeń ; )

Źródła: wikipedia, evolpe

Powrót na górę