Albert Heijn wprowadza do supermarketu w mieście Eindhoven możliwość udekorowania ciasta za pomocą drukarki 3D.
O ile wiadomo, jest to pierwszy raz, kiedy drukujące czekoladą urządzenia zostało wykorzystane w supermarkecie. Maszyna jest częścią eksperymentu z drukowaniem 3D i będzie w dziale cukierniczym jeszcze przez najbliższe kilka tygodni, aby tworzyć skomplikowane wzory z czekolady. W połączeniu z systemem Doodle3D, klienci będą mogli osobiście udekorować swoje ciastka w sklepie. Drukarka 3D będzie nanosić czekoladę na tory i ciasta, w jakiejkolwiek postaci sobie życzą, a wszystko to na poczekaniu.
Drukarka 3D przez pierwsze dni będzie nanosić tylko krem czekoladowy Nutella na papierze jadalnym, dzięki czemu klienci będą mogli skosztować próbek co parę minut. Będzie to również próbka dla ludzi, którzy muszą oswoić się z tą technologią. Za kilka dni, początkowa konfiguracja maszyny zostanie skonfigurowana do druku 3D białą i ciemną czekoladą na gotowych ciastach. Chociaż teraz to są tylko próby, pokażą czy ta koncepcja okaże się skuteczna i popularna.
Ta drukarka 3D do nanoszenia czekolady, została opracowana przez młodą holenderską adeptkę drukowania 3D Floris Hoff. Jeszcze jako studentka projektowania produktu w Hadze, miała styczność z drukiem 3D i pracowała nad kilkoma produktami przy współpracy z FabLabem Maastricht należącego do jej ojca.
Nowa drukarka, nazwana ByFlow jest całkowicie własnej konstrukcji. Floris od czasu pojawienia się drukarki w październiku 2014 roku, nieco ją zmodyfikowała i uprościła, aby sprzedawcy w sklepach, którzy nie mają pojęcia o druku 3D, mogli również posługiwać się tym urządzeniem. Urządzenie posiada też strzykawki medyczne jako ekstruder, co zapewnia, że żywność która przejdzie przez drukarkę pozostanie dalej jadalna.
Podczas projektu eksperymentalnego dla supermarketu, Floris miała okazję zaobserwować reakcję klientów. Dlaczego supermarket zainteresował się drukiem 3D? Choć jest to dość drogie rozwiązanie dla codziennego funkcjonowania, działało to na zasadzie promocji, aby przyciągnąć nowych klientów. Nowy sklep w Eindhoven jest poligonem doświadczalnym dla innych supermarketów.
Czy 2015 rok będzie rokiem żywności z drukarek 3D? Wszystko wskazuje na szybki rozwój tych urządzeń, w drugiej połowie roku 2015 szykuje się parę projektów z tym związanych.
A co do jedzenia zostało wydrukowane do tej pory?
- Drukarka 3D drukująca z czekolady dostępna w sprzedaży
- Ośmiogłowicowa drukarka 3D zaprojektowana w domu przez inżyniera w Afryce
- Nietypowe kształty i kolory kostek cukru z drukarki 3D
- Automat do drukowania ciasteczek Oreo
- Śniadanie prosto z drukarki 3D
- Czy drukowane jedzenie jest zagrożeniem dla branży gastronomicznej? – Analiza
- Drukowana żywność dla amerykańskich żołnierzy
- Technologia druku 3D przy akcji promocyjnej Hellmann’s
Źródło: www.3ders.org