Zespół architektów i projektantów, którzy korzystają z technologii druku 3D, chcą użyć go do pomocy ptakom.
Społeczność druku 3D, nazwana – Printednest, uruchomiła designerski projekt mający na celu sprawić, aby ptaki chętniej przylatywały do większych miast. Rahim Petruska, jeden z członków zespołu, wyjaśnia filozofię całej społeczności Printednest: „chcemy pokazać ludziom, że dzięki drukowaniu 3D można zrealizować każdą ideę i łączyć razem kilka zawodów”
Drukowany karmnik dla ptaków ma kształt jaja. We frontowej części znajduje się otwór, a poniżej coś na kształt poroża jelenia, po którym ptak będzie mógł spokojnie wejść do wnętrza jaja. Wszystkie części karmnika połączone są zatrzaskami. Jajo można zamontować na oknie używając dwóch pasków taśmy dwustronnie samoprzylepnej.
Projekt jest open source, więc użytkownicy mogą pobierać gotowe wzory na thingiverse, ale mogą też projektować własne. Do dostosowania własnych kolorów i geometrii, oraz dodania własnego napisu na karmnik, posłuży to narzędzie on-line. Jeśli ktoś nie posiada drukarki, można zamówić już wydrukowany projekt.
Zespół Printednest zachęca, aby drukować używając materiału PLA, ponieważ jest organiczny i biodegradowalny. Aby przyspieszyć proces tworzenia domków dla ptaków, zespół drukuje je w możliwie najniższej rozdzielczości (warstwa – 0,3 mm), co daje ciekawe efekty nieregularnej struktury.
Ludzie z Printednest mają nadzieję, że użytkownicy drukujący tego rodzaju karmnik zarejestrują go na stronie społeczności i dzięki temu uda stworzyć się mapę drukowanych karmników na całym świecie. Społeczność ma zarejestrowane obecnie 37 karmników w 24 miastach w 7 krajach. Jak mówią: „Karmienie ptaków nigdy nie było łatwiejsze”.
źródło: www.printednest.com