Zespół entuzjastów projektowania i technologii Akemake stworzył świetny głośnik z pomocą drukowania 3D i filamentu drewnianego.
Kształt głośnika inspirowany jest gatunkiem kałamarnicy zwanej Spirula, żyjącej w ciepłych wodach podzwrotnikowych i zwrotnikowych. Kałamarnica przypomina kształtem róg barani i tak też wygląda głośnik stworzony przez zespół. Drukowanie trójwymiarowe głośnika na drukarce LeapFrog w dwóch częściach zajęło 18 godzin.
Głośnik został podzielony na dwie połówki ze względu na to, aby uniknąć stosowania podpory przy druku, jak twierdzi zespół, chcieli uzyskać przez to jeszcze lepszą jakość powierzchni zewnętrznej ślimaka. W następnym etapie dwie połówki zostały ze sobą sklejone, a czas montażu całego już gotowego głośnika wyniósł ok. 2 h, w tym klejenie, lutowanie i montaż wszystkiego razem.
Materiałem z którego został wykonany Spirula 4.0 jest Timberfill wykonany przez firmę Fillamentum, jest on odpowiednikiem materiału Laywood-D3. Po wydrukowaniu materiał wygląda i pachnie jak drewno.
Waga jednej wydrukowanej obudowy głośnika to w przybliżeniu 650g.
Elementy jakie są potrzebne na zbudowanie zestawu głośnikowego:
- filament drewnopodobny ( Timberfill, Laywood)
- głośnik W4-1052SDF – 2 szt.
- nóżki głośnikowe SPS35/S.C. – 6 szt.
- złącze RCA – 4 szt.
- śruby M3x15 – 8 szt.
- klej
Specyfikacja:
- Pełnozakresowe 4” głośniki
- Impedancja: 4 Ω
- Moc nominalna: 15 W
- Grubość ścianek: 6 mm
- Pojemność obudowy: 2,2 l
- Wymiary zewnętrzne: 238 x 264 x 124 [mm]
Plik STL głośnika można ściągnąć za darmo ze strony Akemake po wcześniejszym zalogowaniu.
źródło: akemake.com