Jedną z lepszych i skutecznych sposobów, aby nauczyć się modelowania 3D, jest inżynieria odwrotna, idealnie nadającymi się do tego rzeczami są skomplikowane silniki, które posiadają bardzo dużą ilość elementów.
Ostatnio na stronie Thingiverse użytkownik o nazwie „ericthepoolboy” podzielił się projektem silnika 22RE Toyoty, który stworzył wykorzystując inżynierię odwrotną, modelując poszczególne części w programie SolidWorks. Cały silnik został przeskalowany w dół o 35%, aby możliwe było jego wydrukowanie na drukarce 3D RepRap Prusa którą autor posiada. W sumie powstało 80 części, później przekształconych w pliki STL. Eric szacuje, że na gotowy wydrukowany projekt zużyje 1kg materiału ABS lub PLA.
Model składa się z kilku warstw połączonych na magnesach, które możemy odkrywać i podglądać jak współpracują ze sobą poszczególne elementy.
Wydrukowanie całego modelu zajęło 34 godziny, w tym 20 godzin trwał wydruk samego bloku silnika. Dla każdego, kto chce spróbować wydrukować taki silnik, ostrzegam, że nie jest to takie proste.
„Upewnij się że masz dobrze skalibrowaną maszynę, jeśli chcesz wydrukować ten silnik. Z pewnością jest on wyzwaniem dla Ciebie i Twojej drukarki” mówi Eric.
Autor projektu dla tych wszystkich, którzy chcą wydrukować ten sam model w skali 35%, zapewnia listę i instrukcje dla wszystkich części których nie da się wydrukować, a są potrzebne do złożenia w całość zespołu silnika.
Wśród części niedrukowanych znajdą się sprężyny zaworowe i pasy napędowe do podłączenia wentylatora i silnika elektrycznego.
Chociaż projekt jest kompletny, Eric aktualizuje ciągle model, dodając np. nową wersję bloku i kolektora dolotowego. Jeśli pozwoli mu na to czas, dołączy też rysunki złożeniowe pomocne przy montażu silnika.
Cały projekt razem z plikami STL do wydruku można znaleźć na Thingiverse.
Źródło: www.3ders.org