Christoph Lamier zaprojektował zegar z tourbillonem w programie Autodesk Fusion 360. Zegar składa się z 51 wydrukowanych części i wygląda absolutnie niesamowicie.
Aby zegar mógł działać w całości Christoph oprócz 51 wydrukowanych części dołożył kilka śrub, kołków i podkładek. Najdelikatniejsze części zostały wydrukowane bardzo dokładnie w wysokości warstwy równej 0,06 mm. Ciekawą informacją jest to, że spirala znajdująca się w środku zegara ma aż 2 metry długości.
Tourbillon (z francuskiego – trąba powietrzna) – to obrotowa klatka w zegarach mechanicznych. Zazwyczaj tourbillony wykonują pełny obrót wokół własnej osi w ciągu 60 sekund. Pierwszy taki mechanizm został skonstruowany w 1801 roku. Aktualnie stosuje się go wyłącznie w drogich, ekskluzywnych zegarkach ze względu na wysoki stopień komplikacji tego mechanizmu. Zdarza się, że tourbillon jest w zegarkach celowo eksponowany, ponieważ jego ruch pełni rolę wskazówki sekundowej, a ponadto jasno informuje, że zegarek został wyposażony w tak prestiżowe urządzenie.
Mechanizm jest zaprojektowany wyjątkowo precyzyjnie, a wprawia się go w ruch poprzez nakręcanie śruby. Zegar zaprojektowany został tak, aby po złożeniu i uruchomieniu pokazywał minuty oraz godziny.
Autor projektu umieścił wszystkie pliki .stl do pobrania za darmo w serwisie Thingiverse. Wydrukować je można na drukarce drukującej w technologii FDM. Poniżej można zobaczyć film instruktażowy jak złożyć wszystkie części w jedną działającą całość.
Inspirację do artykuły znaleźliśmy na hackaday, a uzupełniliśmy o wikipedię.