Zespół australijskich naukowców stworzył bardzo szczegółową mapę 3D wnętrza krzywej wieży w Pizie.
Naukowcy z CSIRO rozwijają technologię Zebedee – czyli ręczny system mapowania 3D wyposażony w skaner laserowy, który przeczesuje powierzchnię dookoła zbierając miliony szczegółowych danych terenu, tak szybko jak tylko operator jest w stanie iść ze skanerem. Specjalistyczne oprogramowanie konwertuje dane z systemu laserowego na szczegółową mapę 3D.
Ciasne schody w wieży i skomplikowana architektura uniemożliwiała wcześniejsze odwzorowanie jej na mapach trójwymiarowych. Dzięki technologii Zebedee, naukowcy mogli stworzyć pierwszą kompleksową mapę całego budynku.
„W ciągu 20 minut, wykorzystując Zebedee byliśmy w stanie zakończyć skan wnętrza budynku. To pozwoliło stworzyć wyjątkowo dokładne mapy 3D struktury wieży, w tym drobnych szczegółów na schodach i kamieniach”-jak mówi dr Johnatan Roberts. Podczas „projektu Piza” CSIRO współpracowało także z lokalnymi włoskimi naukowcami ze Scuola Superiore Sant’Anna, którzy mają nadzieję, że projekt będzie miały istotny wpływ na zachowanie dziedzictwa kulturowego terenu
Szczegółowy zapis trójwymiarowy krzywej wieży w Pizie, może pomóc w odtworzeniu zniszczonego fragmentu lub całego obiektu w razie kataklizmów takich jak np. pożar lub trzęsienie ziemi. Modelu trójwymiarowego mogą używać osoby, które nie mogą zwiedzić zabytku, a chcą poznać jego architekturę.
Zebedee jest używany do szczegółowych skanów 3D w różnych gałęziach przemysłu, np. w kopalniach do wizualizacji tuneli, aby lepiej koordynować pracę, jak i również do wizualizowania miejsc zbrodni, aby możliwa była jego późniejsza dokładna analiza.