Amerykańska firma Emerging Object zajmuje się aktualnie badaniami nad wykorzystaniem alternatywnych materiałów do wielkoformatowego drukowania.
Założona przez Ronalda Real i Sana Fratello firma jest zaangażowana w kreowanie drukowanych obiektów architektonicznych. Chcą rozwinąć drukowane elementy budowlane oraz przedmioty służące wyposażeniu wnętrz, które będę trwalsze, tańsze oraz bezpieczne dla środowiska naturalnego poprzez recykling. Firma korzysta wyłącznie z lokalnych surowców oraz cały czas udoskonala proces, aby w przyszłości wykorzystywać jedynie odnawialne materiały.
Jedną z takich budowli jaką udało się wydrukować jest lekka konstrukcja wykonana z soli. Konstrukcja nazywana jest „Saltygloo”, której struktura jest mocna, lekka, tania oraz półprzezroczysta, wykonana jedynie z kombinacji soli i kleju.
Aby wybudować Saltygloo, projektanci użyli drukarki Z-Corp i wydrukowali 336 paneli. Drukarka w trakcie wydruku dodaje klej który łączy sól w obiekty stałe.
Forma Saltygloo zainspirowana jest formami wykorzystywanymi przy budowie Eskimoskich igloo, a także z kształtów narzędzi i urządzeń znajdujących się w starożytnym procesie gotowania solanki.
Pojedyncze płyty zostały po wydrukowaniu połączone ze sobą, tworząc sztywną skorupę, która jest podtrzymywana wygiętymi aluminiowymi prętami. Konstrukcja dzięki temu jest wyjątkowo lekka, co ułatwia łatwy sposób transportu i montażu.
„Materiał jest przezroczysty co jest zasługą procesu produkcyjnego oraz naturalnych właściwości soli, pozwala to na przenikanie światła do głębi obiektu” tłumaczą konstruktorzy.
Saltygloo będzie prezentowane w Muzeum Rzemiosła i Wzornictwa w San Francisco od 2 do 5 stycznia 2014 roku.
Przeczytane na – 3ders.com