Uchwyty do głośników – pliki STL do pobrania

Uchwyty do głośników – pliki STL do pobrania

Remontując mieszkanie, wpadłem na pomysł powieszenia systemu głośników 5.1 na ścianach. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, nie zajmujące cennego miejsca na podłodze w pokoju.

Uchwyt do głośników - pliki STL-4Takie rozwiązanie daje szereg zalet. Po pierwsze jest estetyczne – nie ciągniemy kabli przez pół pokoju, po drugie takie zestawienie daje dobre wrażenia odsłuchowe, nieurągające zestawom wolnostojącym na wprost naszych głów. Oczywiście na jakiej wysokości zamontujemy głośniki to już nasza sprawa, czy będzie to podyktowane kwestią techniczną i będziemy w jakiś sposób przeliczać wysokość i ułożenie głośników od odsłuchującego, czy estetyką. Można oczywiście wybrać oba te warianty i pogodzić estetykę z praktycznością.

Przeglądając Internet znalazłem przeróżne uchwyty, ale to nie było to czego potrzebowałem. Dodatkowo myśl, że mogę samodzielnie zaprojektować i wydrukować uchwyty– przysporzyła mi sporo uśmiechu na twarzy, dlatego ruszyłem do działania.

Założenia były proste:

  • uchwyty mają mieć możliwość regulacji położenia kolumny w szerokim zakresie góra-dół i lewo-prawo
  • kable od kolumn mają być maksymalnie schowane i niewidoczne
  • prosta i trwała konstrukcja
  • kolumny mają minimalnie odstawać od ściany (żeby tylko zapewnić zakres regulacji w poziomie i pionie)
  • uchwyty muszą wytrzymać ciężar 3 kg
  • projekt przystosowany do druku

Znając założenia przystąpiłem do projektowania. Nie od razu udało mi się zaprojektować uchwyty spełniające wszystkie wyżej wymienione kryteria, ale każdą z prób szczegółowo opisałem poniżej. Zapraszam do lektury mojej przygody z uchwytami do głośników.

I próba:

Pierwszy projekt wydawał się spełniać wszystkie kryteria, jednak dopiero po wydruku okazało się, że niestety tak nie jest. Ze względu na osłabienie przekroju tunelem na kable uchwyt nie wytrzymał ciężaru kolumny głośnikowej. Głośnik spadł po paru minutach od zawieszenia. Na szczęście cały czas ustawiałem głośnik i chwyciłem go w chwili pęknięcia uchwytu. Aby rozwiązać problem wystarczyło dodać trochę materiału w osłabionym miejscu i zwiększyć wypełnienie wydruku. Teraz bez problemu uchwyt wytrzymuje ciężar niespełna 3-kilogramowej kolumny. Jeśli ktoś potrzebuje zawiesić trochę cięższe głośniki, może bez problemu przeskalować model na większy.

Uchwyt do głośników - pliki STL-1

Równoległym problemem było samo mocowanie kolumn do ściany, ponieważ przewód głośnikowy ze względu na swój duży przekrój  i otulinę z miękkiego tworzywa klinował się w dolnej części uchwytu i przeprowadzanie go nie było zbyt komfortowe. Otwór na przewód w środku kuli został powiększony, a następnie dla wygodniejszego montażu zostało dodane wycięcie na przewód na tylnej części uchwytu (od strony ściany).

 

II próba:

Drugi projekt również nie był doskonały. Górna część uchwytu przy dokręcaniu blokady, pękła wzdłuż. Siła z jaką śruba naciskała na uchwyt była za duża i nie wytrzymała tego obciążenia. Pomogło dodrukowanie wyprofilowanej nakrętki, która rozłożyła siły działające na górną część uchwytu przed pękaniem.

Uchwyt do głośników - pliki STL-2

III próba:

Myśląc, że to już finalny projekt natrafiłem na jeszcze jeden mankament. Problemem okazało się pękanie górnej części uchwytu w momencie blokowania go w skrajnym punkcie regulacji w płaszczyźnie poziomej i lekkim nachyleniem w dół. Aby uzyskać prawidłowe nagłośnienie chcieliśmy, aby każda kolumna była skierowana w stronę środka pokoju. Zakres regulacji musiał być dość szeroki ponieważ uchwyt miał być uniwersalny dla wszystkich satelit z zestawu 5.1. Na szczęście rozwiązanie było bardzo proste, pomogło specyficzne podcięcie przedniej części górnego uchwytu, co przedstawia zdjęcie poniżej.

Uchwyt do głośników - pliki STL-5

IV próba

Po czwartym przeprojektowaniu uchwytu model okazał się idealny i wydrukowałem go w czterech egzemplarzach. Od pół roku głośniki wiszą na ścianach więc ze spokojnym sercem mogę zagwarantować, że są one wytrzymałe i spełniają wszystkie założone wcześniej przeze mnie kryteria 🙂

Zachęcam do przetestowania uchwytów, mam nadzieję, że komuś takie rozwiązanie przypadnie do gustu i wypróbuje je w swoim mieszkaniu. Pliki STL uchwytów zamieściłem na swoim koncie na thingiverse, gdzie można je pobrać całkowicie za darmo. Jeśli jednak chcesz wesprzeć moją pracę projekt jest równocześnie dostępny na cults3d za drobną opłatą.

Uchwyt do głośników - pliki STL-12

Uchwyt do głośników - pliki STL-13

Projekt zawiera:

  • elementy do druku
    – część górna
    – część dolna
    – nakrętka kształtowa
  • dodatkowo
    – śruba imbusowa M6 50mm
    – nakrętka M6
    – podkładka M6

 

LINK DO PLIKÓW STL

 


Parametry druku:

Do wydruku użyłem materiału PET-G firmy Devil Design – który mogę śmiało polecić. Wydruk odbył się bez niespodzianek, chociaż w jednym miejscu została użyta podpora, którą można łatwo wyłamać zwykłymi kombinerkami.

– wypełnienie 70%
– wysokość warstwy o,2mm

Jeśli macie jakieś projekty lub przygody z nimi związane, którymi chcielibyście się podzielić – napiszcie w komentarzu.

 

Powrót na górę