Sparaliżowany mężczyzna pierwszy symbolicznie kopnął piłkę z pomocą egzoszkieletu na otwarciu Pucharu Świata w piłce nożnej w Brazylii.
Dzięki technologii sterowania falami mózgowymi i druku 3D, 29 letni Juliano Pinto z całkowitym paraliżem dolnej części tułowia, mógł zacząć turniej od pierwszego rzutu na Corinthians Arena w Sao Paulo.
Pinto miał ubranie Brazylijskiej drużyny narodowej i specjalny hełm wykonany z drukowanych trójwymiarowo części. Dolna część ciała Pinto była wspierana przez egzoszkielet. Elektrody umieszczone na głowie, odczytywały sygnał za każdym razem, gdy pomyślał o czynności chodzenia, następnie sygnały zostały przekazane do specjalnego komputera noszonego jako plecak i tam analizowane. Następnie komputer, bezprzewodowo przekazywał polecania do układu ruchowego egzoszkieletu, a ten wykonał ruch.
Pionierska praca została stworzona przez zespół ponad 150 naukowców kierowany przez dr Miguel A.L. Nicolelis z uniwersytetu Duke, który jest neurologiem i jest też częścią projektu, którego celem jest wykorzystanie nowych technologii do pokonania paraliżu i bezwładu ciała.
„To pierwszy raz, gdzie udało się kontrolować egzoszkielet przez aktywność mózgu i dostać wiadomość zwrotną dla pacjenta w postaci odpowiedniego uczucia” powiedział dr Miguel. „Prezentacja na stadionie jest czymś co przekracza naszą rutynę w robotyce. To nigdy nie zostało zrobione wcześniej”
Pinto jest jednym ze sparaliżowanych pacjentów, którzy zgłosili się na ochotnika, aby przejść parę miesięcy szkoleń dla tego jednego zadania. Pozostałe siedem przyglądało się temu wydarzeniu z boku.
„To Juliano nosił egzoszkielet, ale tak naprawdę, każdy z nich wykonał ten strzał. Jest to duże osiągnięcie dla tych ludzi i dla naszej nauki” powiedział Miguel.
źródło i zdjęcia: www.afp.com