Sand Babel jest zasilany energią słoneczną i wydrukowany z piasku pustyni. Przeznaczony będzie do badań naukowych oraz jako miejsce pobytu turystów.
Projekt stworzony został przez chińskich projektantów: Qiu Song, Kang Pengfei, Bai Ying, Ren Nuoya, Guo Shen.
Sand Babel jest podzielony na dwie struktury. Pierwsza część znajduje się nad ziemią i składa się z kilku niezależnych struktur zintegrowanych z pustynią, podczas gdy druga częściowo znajduje się pod ziemią, a częściowo na powierzchni ziemi, zaprojektowana aby łączyć kilka budynków i stworzyć wielofunkcyjny system sieci rur.
Główna część każdego budynku to zasilanie energią słoneczną. Projektanci podczas tworzeniu projektu inspirowali się powszechnie znanymi zjawiskami naturalnymi takimi jak tornado oraz grzyb skalny, który zresztą jak bardzo powszechnym zjawiskiem na pustyni. Struktura skyscrapera składa się ze spirali, która spełnia funkcje zarówno mieszkalnej dla turystów w dolnej części jak i ośrodka badawczo-naukowego w części środkowej. Lejek u samej góry ma za zadanie poprawiać wentylacje budynku oraz gromadzić wodę. Struktura znajdująca się pod powierzchnią ziemi przypomina korzenie drzew, system ten służy wzmocnieniu, aby przemieszczające się wydmy nie naruszyły stabilności budynku. Dodatkowo ma to ułatwić komunikację między budynkami.
Warto wspomnieć, że projekt wyróżnił eVolo – uznany magazyn dotyczący architektury i designu, koncentrujący się na innowacyjnych konstrukcjach XXI wieku. EVolo co roku organizuje konkurs pod kątem postępu technologicznego drapaczy chmur i właśnie Sand Babel znalazł się w wyróżnionych projektach. Tutaj link do rozstrzygnięcia Skyscraper Competition 2014. Zdecydowanie warto pooglądać projekty bo sformułowanie „odjechane w kosmos” pasuje do nich perfekcyjnie.
Pisaliśmy wcześniej o 5 nietuzinkowych projektach budowlanych z wykorzystaniem druku 3D, jednak ten jest ze wszystkich najbardziej niesamowity. Jesteśmy ciekawi czy projekt powstanie w przyszłości, jeśli tak się stanie Dubaj obstawiam jako pierwszą lokalizację. Tam mogą sobie pozwolić na takie drapacze chmur.
Być może chińscy projektanci inspirowali się projektem Markusa Kayser, który jako pierwszy stworzył funkcjonalną drukarkę 3D, drukującą z piasku i docenili możliwości jakie oferuje pustynia.