Londyński naukowiec i projektant Shamees Aden opracował prototyp butów do biegania. Buty, które same naprawiają się w nocy.
Wykonane są z syntetycznego biologicznego materiału – protokomórki stworzonej na drukarce 3D, aby mogły idealnie przylegać do rozmiaru stopy użytkownika, niemal jak druga skóra.
Buty powinny reagować na nacisk i ruch wytworzony podczas biegu, aby zapewnić dodatkową amortyzację. Aden opracował projekt przy współpracy z dr Martinem Hanczyc profesorem z Uniwersytetu Południowej Danii, które jest specjalistą w technologii protokomórkowej. Protokomórki to bardzo proste cząsteczki, które same nie są żywe, lecz mogą być łączone w celu wytworzenia organizmów żywych. Poprzez mieszanie różnych rodzajów nieożywionych cząsteczek, naukowcy starają się produkować sztuczne systemy życia, które mogą być zaprogramowane do różnego rodzaju zachowań, takich jak dostosowywanie do ciśnienia, światła i ciepła.
„Komórki mają zdolność do nadmuchiwania i spuszczania powietrza oraz do reagowania na nacisk.” Aden powiedział Dezeen na konferencji w Londynie. Dlatego biegając po różnych powierzchniach buty mogą być wyjątkowo przydatne.
Gdy w materiał protokomórkowy się zużyje i straci swoją energię, buty zostaną umieszczone w słoju wypełnionym protokomórkową cieczą, która utrzyma sprawność komórek. Płyn może być również barwiony na dowolny kolor. Projektant dodaje, że obuwie ma pomóc szerzyć zakres wiedzy na temat potencjału jaki drzemie w technologii protokomórkowej, twierdząc, że można niedługo spodziewać się spektakularnych wyników.
Można jeszcze zobaczyć konferencję TED i wykład Dr Martin poświęcony protokomórkom.