Autodesk i MX3D tworzą robota, który może budować elementy infrastruktury miasta bez ingerencji człowieka.
W lutym 2014 roku w artykule – Wielkoformatowa „antygrawitacyjna” drukująca z metalu, zastanawialiśmy się do czego mogą służyć ramiona robotów drukujące metalem. Jak się okazuje, twórcy pomysłu znaleźli odpowiedź na to pytanie.
W 2017 roku holenderski designer Joris Laarman planuje postawić roboty na krawędzi kanału w Amsterdamie, nacisnąć przycisk „włącz” i odejść. Dwa miesiące później powstanie jedyny w swoim rodzaju stalowy most po którym będą mogli poruszać się ludzie.
Joris Laarman, aby przekształcić marzenie w rzeczywistość, utworzył firmę badawczo-rozwojową o nazwie MX3D, która specjalizuje się w budowaniu urządzeń opartych o przemysłowe roboty sześcioosiowe do druku 3D metalem i specjalnie przygotowaną żywicą.
Gotowy most będzie miał ok. 7 metrów długości i będzie wznosił się nad kanałem w Amsterdamie, po niezwykłej konstrukcji będzie odbywał się normalny ruch pieszy. Produkcja addatywna mostu pozwala na większą kontrolę szczegółowości i sprawia, że konstrukcja jest dokładnie taka, jaką chciał sam autor.
Większość drukarek 3D używa żywicy, bądź tworzywa sztucznego do budowy obiektów. Most MX3D zostanie wykonany z nowego stalowego kompozytu, który stworzył Uniwersytet Techniczny w Delft. Materiał jest tak mocny, jak zwykła stal, a możliwy jest nim druk warstwa po warstwie specjalnie przygotowaną głowicą.
Roboty będą poruszać się wzdłuż wydrukowanych przez nie torów, które mogą prowadzić w każdym kierunku, więc nie ogranicza to przestrzeni roboczej ramion drukujących.
Laarman zwrócił się do firmy Autodesk, aby sprostać paru problemom przy tak dużym przedsięwzięciu. Błędy zdarzają się nawet przy tradycyjnym drukowaniu 3D, gdzie wszystko odbywa się w dość stabilnych warunkach. Zgubienie ścieżki w przestrzeni będzie oznaczała klęskę, ponieważ drukarki nie wiedzą jak zrekompensować ten błąd. MX3D będzie budować publicznie i musi być przygotowany na wszystkie niezaplanowane działania.
„Roboty często zakładają, że wszechświat składa się z absolutów, mimo że nie jest to prawdą” dlatego trzeba zaprogramować pętlę sprzężenia zwrotnego w czasie rzeczywistym i dostosować ją do panujących w warunków procesu.
Jest to duże wyzwanie, ale warto spróbować. Nie tylko dlatego, że robot będzie miał zastosowanie do innych rodzajów druku 3D, ale także dlatego, że otwiera drzwi na niesamowitą przyszłość. Proszę sobie wyobrazić, że pewnego dnia w przyszłości, robot zostaje wpuszczony na plac budowy, a dwa miesiące później powstaje ogromny kawałek infrastruktury bez ingerencji człowieka.
Most zostanie zbudowany w ciągu dwóch miesięcy, na jesień 2017 roku. Dokładna lokalizacja jest ciągle ustalana.
źródło: www.fastcodesign.com