Dysza Olsson Ruby została opracowana w celu spełnienia potrzeb najbardziej wymagających użytkowników i może być wykorzystywana do drukowania z wszystkich dostępnych materiałów dla drukarek FFF, w tym tych z najtwardszymi dodatkami (np. węglowymi)
Dysza Olsson Ruby została zaprojektowana przez Andersa Olssona z firmy 3DVerkstan.
Krótka historia powstania dyszy
Anders Olsson jest inżynierem na uniwersytecie Uppsala i lubi eksperymentować z cząstkami neutronów. Używając drukarki 3D Ultimaker może tworzyć mocowania dla próbek stosowanych w eksperymentach, które są trudne do wykonania za pomocą tradycyjnych środków. Ważne jest, aby absorbowały one neutrony. Drukowane części z węglika boru zastępują mocowania, które były dotychczas tworzone z toksycznego metalu ciężkiego – kadmu.
Anders tworzy mocowania dla próbek, materiałem wzbogaconym o bardzo twardy węglik boru. Jak pokazują badania, drukowane elementy pracują bardzo dobrze, ale po paru godzinach drukowania, węglik boru całkowicie wyciera standardową dyszę mosiężną. Anders spotykając się z tym problemem, zaprojektował zastępczy blok grzejny, który pozwalał mu zmieniać dysze w parę sekund. To rozwiązanie pozwalało mu na dalsze drukowanie węglikiem boru, ale ekstremalne zużycie wciąż było problemem, ponieważ nie tylko niszczyło głowicę, ale też nanosiło cząsteczki startego metalu na drukowaną próbkę, co było zjawiskiem niepożądanym.
Tak właśnie zrodził się pomysł wykonania dyszy z materiału, który będzie miał podobną twardość do węglika boru, a nie będzie tak szybko niszczyło dyszy. W skali twardości Mohsa węglik boru ma 9,5 i twardszy od niego jest jedynie diament -10, który jest dotychczas odkrytym najtwardszym pierwiastkiem na świecie. Rubin w skali twardości Mohsa ma 9, ale zważywszy na właściwości obróbki i cenę okazał się najlepszym wyborem.
Dysza Olsson Ruby posiada rubinową wkładkę, która jest osadzona w oprawie wykonanej z mosiądzu, czyli materiału z którego zrobiona jest większość dysz domowych drukarek 3D, ze względu na doskonałe właściwości przewodzenia ciepła. Dzięki jednemu z najtwardszych materiałów zyskuje ona możliwość drukowania materiałami o wysokim współczynniku tarcia – mowa tutaj np. o materiałach z dodatkami włókien węglowych – Colorfabb XT-CF20.
Producent zapewnia, że tworzenie dysz Olsson Ruby odbywa się na najwyższej jakości sprzęcie do obróbki.
Większość dysz wykonanych z mosiądzu po wydrukowaniu ok. 0,3 kg filamentu z włóknem węglowym nie nadaje się do dalszego użytku. Dysze wykonane ze stali nierdzewnej podobnie zachowują się po wydrukowaniu 1 kg takiego materiału. Dysza Olsson Ruby po przedrukowaniu 8 kg materiału z włóknem węglowym jest w stanie nienaruszonym.
Oczywiście dysza bardzo dobrze współpracuje ze standardowymi materiałami takimi jak: PLA, ABS, PET, nylon i innymi.
Na początku 2016 roku rozesłano próbne dysze do użytkowników drukarek FFF, aby przetestowali je podczas normalnego użytkowania i podzielili się swoimi spostrzeżeniami. Po 12 miesiącach testów różnych wersji produktu, dysza została wypuszczona do sprzedaży. Aktualna cena dyszy to 90$. Cena naszym zdaniem nie jest wygórowana, jak za tej klasy dyszę zawierającej kamieniem szlachetnym.
Kontrola jakości
Dysze są stale kontrolowane przy pomocy urządzeń pomiarowych, w tym projektorów profilowych i technologii CMM.
Jak na razie dysza jest dostępna tylko w wersji dla filamentu o średnicy 3,00 mm. Producent na przełom pierwszego lub drugiego kwartału 2017 roku zapowiada też wersję dla filamentu o średnicy 1,75 i otworze dyszy kolejno 0,8 ; 0,6 i 0,4 mm.
Jednemu z użytkowników forum www.3dprintingforum.us tak spodobała się dysza, którą dostał od Andersa Olssona do testów, że zaprojektował na nią uchwyt w formie pierścionka 🙂
Źródło: olssonruby.com