Graphene 3d Lab to firma mieszcząca się w Calverton w Nowym Jorku, która już we wrześniu tego roku przedstawiła wstępny wniosek o opatentowanie metod druku baterii z grafenu.
Czym jest Grafen?
Grafen to materiał o strukturze składającej się z atomów węgla połączonych w sześciokąty o jednoatomowej grubości.
Właściwości grafenu:
- ok. 100 razy twardszy od metalu
- bardzo dobrze przewodzi ciepło i elektryczność
- niewielka rezystywność
- bardzo wysoka ruchliwość elektronów w temperaturze pokojowej
- wysoka wytrzymałość na rozciąganie – ok. 130 GPa (np. stal konstrukcyjna – 0,4 GPa)
Grafen można łatwo mieszać z powszechnie stosowanymi tworzywami termoplastycznymi w drukarkach pracujących w technologii FDM. Obecnie firma pracuje nad projektem specjalnej mieszanki tworzyw sztucznych i grafenu, która może zostać przekształcona w materiał nanokompozytowy. Materiały wzmocnione grafenem mogą być użyte w standardowych drukarkach FDM do tworzenia funkcjonalnych baterii, które będą włączone w drukowane przestrzennie obiekty.
Filamenty jakie firma zamierza wypuścić na rynek posiadają funkcjonalne parametry, takie jak przewodność termiczną i elektryczną, co jest przydatne przy druku różnego rodzaju baterii. Kluczem do działania wszystkich elektronicznych przedmiotów jest podłączenie ich do źródła zasilania.
Grafenowa drukowana bateria jaką udało się dotychczas stworzyć jest zdolna do oddania tyle samo energii, co typowa bateria – paluszek o oznaczeniu AA, pozwalając tym samym na zasilenie drobnej elektroniki i kilku mini czujników.
Drukowane z grafenu baterie są potencjalnie lepsze od konwencjonalnych baterii, ze względu na ich kształt, który może być zaprojektowany praktycznie dowolnie i może mieścić się wewnątrz drukowanych przestrzennie struktur.
Dr. Daniel Stolyarov, dyrektor techniczny i współzałożyciel firmy Graphene 3d Lab oczekuje, że firma zaoferuje filamenty z grafenem jeszcze w tym roku, aby użytkownicy drukarek FDM mogli wydrukować swoje pierwsze funkcjonalne baterie.
źródło: www.3ders.org i www.graphene3dlab.com