W listopadzie ubiegłego roku trwał konkurs na najlepszy drukowany projekt z logo wytwórni Ghostly International. O ile Makerbot i Thingiverse są znanymi markami w świecie druku 3D to Ghostly International już zapewne zna tylko garść drukarzy. Jest to uznana w świecie wytwórnia specjalizująca się w muzyce pop i techno. Organizatorzy pomyśleli, że fajnie byłoby dać wyzwanie miłośnikom drukarek 3D na świecie, aby stworzyć niepowtarzalny projekt logo firmy. Jako punkt wyjścia rzuconego wyzwania dla drukarzy było wykorzystanie płyt winylowych i gramofonów w swoich projektach, oczywiście nie zapominając o sympatycznym duszku Ghostly. Projekty miały zachwycić w szczególności kolekcjonerów płyt, melomanów i audiofilów i spełniać rolę dekoracji, bądź spersonalizowania systemów stereo.
Konkurs oficjalnie zaczął się 12 listopada i miał trwać do końca miesiąca. Biorący udział w wyzwaniu musieli mieć minimum 13 lat, projekty musiały spełniać założenia i mieścić się na stole roboczym 10 x 10 x 12,5 cm. Dodatkowo potrzebny był opis, jak i dlaczego ten projekt jest przydatny bądź innowacyjny. Nagrodą za pierwsze miejsce była drukarka Mini Makerbot wyceniona na 1 375 dolarów. Laureat drugiego miejsca otrzymał dwie szpule filamentu Makerbot PLA i za trzecie miejsce jedną szpulę tego samego filamentu. W zeszłym tygodniu trzej zwycięzcy zostali w końcu wybrani przez jury.
Pierwszą nagrodę za projekt „Hand Cranked Vinyl Player” dostała Oana Jones z Nowej Zelandii. Użytkownik dzięki temu projektowi, może rzeczywiście odtwarzać płyty winylowe, wystarczy dodać igłę i jest sprzęt jest gotowy do pracy. Dźwięk jaki wydaje zestaw nie jest zbyt dobry, ale trudno utrzymać stałe obroty talerza za pomocą korby (może pomocne byłoby tu zastosowanie innego napędu?).
Poza tym technicznie, to bardzo prosta konstrukcja, którą każdy może wydrukować i złożyć samodzielnie (nawet nie wykorzystując struktury podporowej). Jest tylko jeden problem w tym projekcie, autorka nie zastosowała się ściśle do zasad konkursu i nie mieści się on w podanych wymiarach pola roboczego (ma 15 x 15 x 15 ). Nieścisłości mogły zostać przeoczone przez niesamowity design.
Drugie miejsce i dwie rolki filamentu Makerbot PLA zdobył M600 za projekt DeskSHELL. Jest to elegancki uniwersalny pojemnik na peryferia audio. Drukuje się łatwo, a jego wygląd pasuje do stylistyki gramofonu.
Trzecia nagroda to stacja wzmacniająca dźwięk ze smartfona. Wystarczy położyć telefon na stacji, a dźwięk z głośników zostanie przekierowany i wzmocniony za pomocą dwóch komór wewnątrz stacji.
Ogłoszenie wyników zajęło 5 tygodni, lecz nie przewidywano tak wielu zgłoszeń projektów. Pełny wykaz nadesłanych projektów dostępny jest tutaj.
źródło: www.thingiverse.com , www.3ders.org