Konkurs Most 3D Wanted jest organizowany w tym roku po raz drugi przez Koło Naukowe Młodych Mostowców Politechniki Gdańskiej i jest pierwszym takim przedsięwzięciem na świecie. Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie konstrukcji mostowej, która zostanie wydrukowana w technologii druku 3D i poddana obciążeniu w laboratorium na terenie Politechniki Gdańskiej. Zwycięży model, który przeniesie największą siłę w momencie ugięcia konstrukcji o 20 mm lub zniszczenia konstrukcji w stosunku do całkowitej masy konstrukcji po sklejeniu.
Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się w dniach 24-25 maja i będzie towarzyszyła mającemu miejsce w tym czasie na Politechnice Gdańskiej Bałtyckiemu Festiwalowi Nauki.
W konkursie wystartuje 12 drużyn z całej Polski, w których skład wchodzi po dwóch studentów kierunków technicznych.
Konkurs przebiega dwuetapowo: w I etapie drużyny stworzyły projekt, który następnie został zweryfikowany i oceniony przez komisję składająca się z pracowników naukowych Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Modele wszystkich zakwalifikowanych drużyn zostaną wydrukowane wcześniej i wysterują w II etapie konkursu. Pierwszego dnia odbędzie się sklejanie modeli na Dziedzińcu Gmachu Głównego PG. Natomiast drugi dzień rozpocznie się od seminarium na którym przedstawią swoje prezentacje sponsorzy oraz partnerzy konkursu, a następnie uczestnicy przejdą do laboratorium gdzie zostaną obciążone ich modele. Tego samego dnia odbędzie się również ogłoszenie konkursu oraz wręczenie nagród, które stanowią sprzęty elektroniczne w puli ok. 5000 zł.
Sam model może mieć najróżniejszą postać, jedynym wymogiem jest to, aby był to obiekt mostowy, jednoprzęsłowy, swobodnie podparty. Konstrukcja musi mieć 50 cm rozpiętości i umożliwiać przejazd pojazdu o wymiarach 6×8 cm. Nietypowe rozwiązanie, jakim jest druk 3D, narzuca w pewnym stopniu sposób wykonania konstrukcji. W związku z ograniczonymi wymiarami przestrzeni roboczej dostępnej drukarki (20x20x15 cm), konstrukcja musi być podzielona na mniejsze elementy, które następnie uczestnicy połączą za pomocą kleju szybkoschnącego lub łączników zaprojektowanych przez siebie i również wydrukowanych.
Poważnym ograniczeniem jest również dokładność wydruku, przez co minimalna grubość elementu w dowolnym kierunku została ustalona na 4 mm. Dodatkowo w tym roku został zmieniony stopień wypełnienia drukowanych modeli, w I edycji wynosił on 100%, natomiast w tegorocznej drużyny mogą wybrać pomiędzy 30 i 50% wypełnienia. Modele zostaną wydrukowane z biodegradowalnego plastiku na drukarkach firmy ZMorph.
Organizatorzy chcą pokazać, że warto dążyć do wykorzystania innowacyjnych technologii w budownictwie, a łączenie różnych rozwiązań często może przynieść ciekawe efekty.
Poniżej film z I edycji konkursu:
Więcej informacji znajdziesz na facebooku wydarzenia.
Źródło: materiał prasowy