Ruch RepRap jest prawdopodobnie najważniejszym aspektem rozwoju drukowania 3D w domu. Podejście Open Source i DIY połączone z możliwością drukowania większości elementów niezbędnych do stworzenia własnej drukarki jest potężną siłą rozwojową. Można powiedzieć, że bez ruchu RepRap, drukarki FDM byłyby dalej bardzo drogie, podobnie jak obecnie drukarki działające w innych technologiach.
Można się zastanowić jakie byłyby skutki upowszechnienia maszyn np. SLA w domu i czy miałoby to jakiś wpływ na dotychczasowe profesjonalne urządzenia. Michaił Szewczenko z Rosji miał okazję pracować z drukarkami 3D przez jakiś czas, ale nie dawał mu spokoju obecny stan innych technologii druku, dlaczego nie są równie popularne jak FDM. Szewczenko postanowił stworzyć swoją drukarkę SLA Open Source, w której większość części może być wydrukowana. Drukarka 3D RAR jest fotopolimerową maszyną zdolną do druku w dużej rozdzielczości znacznie przewyższającą jakością popularne FDMy. Poza elementami drukowanymi znajdziemy też elementy napędów CD/DVD.
Jeśli ktoś zna zasadę funkcjonowania napędu optycznego CD-ROM czy DVD-ROM wie, że dioda laserowa wysyła wiązkę światła w kierunku obracającego się krążka poliwęglanowego (płyty CD/DVD) i odczytuje naniesione wcześniej rowki przesuwając się w górę i w dół na prowadnicach, które wyglądają bardzo podobnie do prętów prowadzących znajdujących się w typowej maszynie CNC lub drukarce 3D ( oczywiście mówimy tu o podobieństwie, nie o sztywnościach i rozmiarach). Szewczenko w swoim urządzeniu używa właśnie takich napędów do prowadzenia lasera naświetlającego żywicę światłoutwardzalną.
Michaił tłumaczy, że użył mechaniki z popularnych napędów optycznych ze względu na ich ogólną dostępność i dużą precyzję działania.
Do stworzenia drukarki SLA RAR będą potrzebne:
- 2 kg materiału PLA
- szkło organiczne 300 x 400
- 5 napędów CD lub 10 DVD
- system optyczny z napędu DVD i dioda UV
- przewody połączeniowe
- zbiornik z tworzywa sztucznego lub szkła
- Arduino Mega 2560
Szacunkowy koszt całej drukarki wyniesie ok 1 tys zł.
Parametry techniczne:
- wymiary: 290 mm x 190 mm x 200 mm
- przestrzeń robocza: 80 mm x 80 mm x 80 mm
- minimalna wysokość warstwy: 10 mikronów (0,01 mm)
- precyzja : w zależności od użytych napędów CD/DVD
Projekt i instrukcje do zbudowania drukarki dostępne są na portalu Thingiverse.
źródło: 3dprint.com