Druk 3D wykorzystywany także w medycynie

Druk 3D wykorzystywany także w medycynie

RTEmagicP_cad_cam_medycyna2

Coraz częściej możemy zaobserwować wykorzystywanie technologii szybkiego prototypowania w motoryzacji, lotnictwie, przemyśle i wielu innych dziedzinach życia. Rapid Prototyping ostatnio jest także bardzo widoczny w świecie medycyny. Na początku wykorzystywany głównie do tworzenia aparatury, teraz pomaga także przy tworzeniu zindywidualizowanych implantów medycznych.

Otóż na podstawie skanów z tomografii komputerowej, przy wykorzystaniu najnowszej generacji aparatów, tzw. Wielorzędowe Tomografie Komputerowe, pozwalają bardzo dokładnie zobrazować narządy ciała za pomocą cienkich warstw o grubości poniżej jednego milimetra. Następnie obrazy z tomografii komputerowej można przekształcić w trójwymiarowy model. Na końcu pozostaje wykonać fizyczny model za pomocą technologii szybkiego prototypowania. Modele takie odzwierciedlają anatomię człowieka i pozwalają precyzyjnie dopasować materiał rekonstrukcyjny, tworząc implant.

Pole operacyjne, w którym musi pracować chirurg jest bardzo ograniczone dlatego o wiele korzystniejsze jest dopasowanie materiału do rozmiarów i kształtów ubytku na etap przedoperacyjny.

 

Medycyna02

Dzięki wykorzystaniu technologii szybkiego prototypowania przy tworzeniu implantu medycznego, znacznie skrócono czas przygotowania zindywidualizowanego implantu dla konkretnego pacjenta. Dzięki tej metodzie możliwe jest uzyskanie o wiele lepszego efektu estetycznego i funkcjonalnego, a co za tym idzie – szybszego powrotu do zdrowia pacjenta.

Źródło: www.designnews.pl

Powrót na górę