Brytyjska firma Fripp Design opracowała sposób drukowane 3D protetycznych oczu, które mogą być wytwarzane znacznie szybciej niż współczesny sposób ręcznego wytwarzania. Druk 3D pomoże obniżyć koszty nawet do 97%.
12 listopada pisaliśmy o tej właśnie firmie, która miała nadzieję zrewolucjonizować świat protetyki, chyba jej się to udało. Firma zajmowała się opracowaniem protez nosów, uszu i oczu głównie na potrzeby ofiar wypadków.
Fripp Design przy współpracy z Manchester Metropolitan University opracowała aktualnie protezę oczu, które przy wykorzystaniu druku 3d zawierają już w sobie informację dotyczące koloru tęczówki i naczyń krwionośnych.
Obecnie protetyczne oczy są formowane z akrylu oraz ręcznie malowane, aby jak najdokładniej dopasować kolor oka pacjenta. Sposób ten jest jednak czasochłonny i kosztowny. Trwa to od czterech do ośmiu godzin w zależności od indywidualnej kolorystyki tęczówki. Czas oczekiwania na protezę w Wielkie Brytanii to około dziesięciu tygodni. Firma Fripp Design zapewnia, że przy użyciu drukarki 3D wykona do 150 oczu w ciągu godziny.
Wszystkie składniki są drukowane z proszku w pełnej palecie kolorów przy użyciu maszyny Z-Corp 510, przed wyciągnięciem gotowej formy proteza trzymana jest w żywicy. W porównaniu z istniejącymi metodami ręcznej produkcji , to pomaga, aby usunąć różnice w jakości oraz znacznie zmniejsza koszt każdego oka. Obecnie w Anglii to koszt ok 3 000 £.
Każda proteza jest wytwarzane w jednym procesie, dlatego koszty udało się zredukować do 100 £. Drukując oczy w partii, każde oko może mieć inny odcień, Fripp zwrócił uwagę, aby możliwe było dopasować jak najdokładniej wygląd protezy do istniejącego oka pacjenta. Właściciel firmy wspomina, że do perfekcji nie mogą dopasować kolorów tęczówki jednak ich skuteczność dopasowania koloru jest na naprawdę wysokim poziomie.
Fripp powiedział Dezeen na PrintShow 3D, że projekt jest w zaawansowanym stadium rozwoju i powinien być gotowy do realizacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy.