Czeski wydrukowany dom pływający na barce

Czeski wydrukowany dom pływający na barce

Już w czerwcu tego roku, w Czechach ma zostać wydrukowany w 3D dom, umiejscowiony na pływającej barce.

Widok poglądowy gotowego projektu domu mieszkalnego postawionego na barce

Przemysł budowlany coraz chętniej zaczyna korzystać z wszelkich zalet drukowania 3D. Pomysł na niedrogi dom z drukarki 3D to koncepcja, która przemawia do wielu konsumentów na całym świecie, a także do deweloperów dających obietnice dotyczące budowy w tej technologii domów, biur a nawet całych osiedli.

Obecnie w Czechach konstruktorzy budowlani współpracują z rzeźbiarzem Michałem Trpakiem, aby wydrukować w 3D dom mieszkalny. Projekt i struktura powinny zostać ukończone do końca czerwca. Projekt ma zademonstrować korzyści  w postaci szybkości produkcji, zmniejszonej produkcji odpadów, śladu węglowego i przystępności cenowej, a także ma być umieszczony na pływającej platformie.

Prvok od Burinky (Protozoon) będzie miał trzy pokoje, łazienkę połączoną z toaletą. salon z kuchnią i sypialnię. Budynek zostanie zakotwiczony na pływającej platformie i będzie domem mieszkalnym całorocznym. Dom oferuje technologie ekologiczne, takie jak rekuperacja powietrza, prysznic recyrkulacyjny, zielony dach, a także zbiorniki na wodę pitną, użytkową i kanalizacyjną.

Wydruk 3D całej konstrukcji budynku o powierzchni 43 m^2 potrwa 48 godzin, a cały budynek zostanie wykończony w 2 miesiące.

Sam robot wykorzystany do wydruku jest czeską innowacją pochodzącą z warsztatów innej inicjatywy pod nazwą Trpak Scoolpt. Młody architekt i programista, przystosował ramię robota wykorzystywanego w automotive do druku 3d betonem.

Ramię robota ABB przystosowane do osadzania betonu

Scoolp, we współpracy z Master Builders Solutions (BASF), opracował nową mieszankę betonową wzbogaconą o włókna nano-polipropylenowe, przyspieszacz wiązania, a także w plastyfikatory poprawiające plastyczność materiału i dające możliwość tworzenia lepszych organicznych kształtów struktur.  Ten rodzaj betonu twardnieje po 24 godzinach do standardowej twardości fundamentów klasycznego domu rodzinnego – tj. 25 MPa. Po całkowitym stwardnieniu, które trwa 28 dni, beton uzyskuje wartość 65 MPa, taką jak w mostach.

Materiały te są obecnie przedmiotem zainteresowania wielu naukowców, koncentrujących się na imponującej ewolucji tych metod w budownictwie, a także potencjalnie wykorzystania jej w przestrzeni kosmicznej.

Źródło: archinect.com

 

Powrót na górę