Doświadczony drukarz 3D ma już swoje ulubione filamenty, jednak co wybrać gdy dopiero zaczynasz i chcesz wiedzieć jaki filament zamówić jako pierwszy? Spieszę z odpowiedzią! Jeśli chcesz znać odpowiedź – przewiń do ostatniego akapitu, jeśli chcesz wiedzieć dlaczego dokonałem takiego wyboru – zapraszam do całego materiału 🙂
Dziś chciałbym poruszyć temat, który filament jest lepszy PLA czy PETG? Są to 2 aktualnie najchętniej wybierane przez drukarzy 3D materiały. Dziś w kilku punktach postaram się przybliżyć właściwości tych materiałów. Będę posiłkował się zarówno ogólnie dostępną wiedzą jak i własnym doświadczeniem oraz subiektywną oceną.
Właściwości chemiczne
PLA to materiał pochodzenia roślinnego, wytwarzany ze skrobi kukurydzianej lub trzciny cukrowej – serio. Dzięki temu jest biodegradowalny. PETG to materiał przypominający materiał z którego wykonane są butelki plastikowe np. po coli czyli z PETu ale z dodatkiem glikolu, który m.in. poprawia właściwości płynięcia tego materiału przez głowice drukarki.
Za biodegradowalność punkt dla PLA.
PLA 1 – 0 PETG
Właściwości mechaniczne
PLA jest twardy, sztywny przez co jest dosyć kruchy i łamliwy przy dużym nacisku. To materiał, który sprawdzi się do modeli, które mają spełniać walory estetyczne, a nie koniecznie być odporne na działania mechaniczne.
PETG natomiast jest bardziej elastyczny i odporny na pękanie. Drukując na co dzień widzę różnice w materiałach np. w sztywności, jednak, aby Wam lepiej to zobrazować postanowiłem przeprowadzić garażowy test. Umieściłem 2 takie same próbki w imadle i efekt możecie teraz w tym filmie:
Jak widzicie obydwa materiały nie pękły a odkształciły się do maksimum. Jednak przy odpuszczaniu imadła można zauważyć, że PETG zachowuje się bardziej sprężycie i próbuje wrócić do swojego kształtu a PLA jest mniej sprężysty.
Podsumowując punt dla PETG za mimo wszystko lepsze parametry według specyfikacji.
PLA 0 – 1 PETG
Łatwość wydruku
Zarówno PLA jak i PETG świetnie się drukuje. Jednak istnienie tutaj minimalny faworyt. PLA bezproblemowo klei się nawet do zimnego stołu roboczego. PETG wymagania podgrzania stołu do temperatury 60-80 stopni. Nagrzanie stołu jest konieczne, aby zapobiec odkształceniom wydruku pierwszej warstwy. Ponadto podczas drukowania PETG istnienie większe prawdopodobieństwo nitkowania, czyli powstawania takich drobnych włosków ciągnącego się filamentu. Dlatego punkt dla PLA.
PLA 1 – 0 PETG
Odporność
Według specyfikacji PLA jest mało odporny na wysokie temperatury – odkształcenia mogą już wystąpić przy 50 stopniach Celcjusza i jest raczej słabo odporny na działanie różnego rodzaju chemikaliów w tym między innymi wody. Materiał pod wpływem dłuższego kontaktu z woda może stać się kruchy. Dodatkowo PLA jest wrażliwy na działanie silnych zasad, rozpuszczalników oraz tłuszczy.
PETG jest odporniejszy na chemikalia. Dodatkowo jest praktycznie całkowicie odporny na absorbcję wody, co sprawia, że nawet w wilgotnym środowisku nie zmieni znacząco swoich właściwości. Swój test na podgrzanie filamentów umieściłem w filmie powyżej.
A za specyfikacje punkt dla PETG.
PLA 0 – 1 PETG
Estetyka
Filamentów PLA na rynku jest naprawdę cała masa – zaczynając od szerokiej palety kolorów, wykończenia w macie, połysku, filamenty dwukolorowe oraz te zawierające różne dodatki. Wydruki z PLA są gładkie, estetyczne i zdecydowanie nadają się jako eksponaty. Miałem przypadki, że niektóre wydruki po upływie kilku lat połamały się dosłownie w rękach, a nie były szczególnie narażone na czynniki zewnętrzne bo były szczelnie zamknięte w szafce. Może to właśnie kwestia tej biodegradowalności? Dotyczyło to tylko niektórych filamentów PLA, reszta przeżyła parę lat i nie widać na nich zużycia, więc prawdopodobnie zależy to od ilości dodatków w materiale.
PETG może być bardziej przezroczysty po wydrukowaniu, co może być dla jednych duża zaletą, a dla drugich czymś niepożądanym. Ten materiał nie zmienia swojego wyglądu z biegiem czasu, wydruki, które służą mi już parę lat nie mają oznak starzenia. Ciężko znaleźć zwycięzcę i dlatego punkt dla każdego z filamentów.
PLA 1 – 1 PETG
Zastosowanie
PLA to świetny materiał do modeli, zabawek, dekoracji itd. Nie sprawia problemu i powinien być pierwszym wyborem dla osób zakupujących pierwszy filament. Warto jednak pamiętać, że elementy wydrukowane z PLA, aby nie zmieniły swoich właściwości powinny być przechowywane w domu, więc wszelkie dekoracje na balkon i taras – raczej nie zdadzą tutaj egzaminu.
PETG oprócz dekoracji to rewelacyjny materiał do części funkcjonalnych, wszelkiego rodzaju uchwytów, obudów, a także elementów które mogą mieć kontakt z wilgotnością, czyli z powodzeniem elementami stosowanymi na zewnątrz.
I znów ciężko wybrać faworyta, ale minimalnie bardziej dla mnie użyteczny jest PETG.
PLA 0 – 1 PETG
Cena:
Cena przyzwoitej 1kg rolki zarówno PLA jak i PETG to w Polsce ok 60-90zł (dane na listopad 2024)
Dlatego punkt dla obu materiałów.
PLA 1 – 1 PETG
Podsumowanie
Ja stosuję te filamenty zamiennie czyli w zależności od potrzeb i wymagań mojego projektu. Bardzo często zamienne używam je również jako podpory, czyli drukując przykładowo z PLA główny model, jako podpory wykorzystuje PETG, aby łatwiej było oderwać niepotrzebny materiał.
Ciężko jednogłośnie wybrać laureata tego konkursu, w głosowaniu nieznacznie wygrał PETG (PLA 4, PETG – 5) ale zdecydowanie warto używać tych filamentów zamiennie w zależności od potrzeb. Mogąc jednak doradzić i zasugerować początkującym drukarzom polecam zacząć od PLA, ponieważ jest on wyjątkowo mało wymagający podczas drukowania, a wydruki wychodzą bardzo estetyczne.
Mam nadzieję, że materiał był pomocny.