Przy użyciu technologii druku 3D drukujemy elementy metalowe, żywność, a nawet ludzkie narządy. Kolejnym pomysłem jest wydrukowanie cienkiego jak papier źródła światła.
Zespół pasjonatów ze startupu Rohinni, pracuje nad projektem wydrukowania cienkiego jak papier źródła światła o nazwie LightPaper. Zespół na twitterze podsumował swój projekt w dwóch słowach „Drukujemy światło” – tak po prostu 🙂
Cienkie diody LED można zastosować prawie do każdej powierzchni o dowolnym kształcie.
LightPaper wykonana jest przez zmieszanie malutkich diod ze specjalnym atramentem, a następnie drukowanie tę mieszanką na warstwie przewodzącej. Warstwa ta następnie musi zostać szczelnie zamknięta dwoma dodatkowymi warstwami. Malutkie diody są wielkości czerwonych krwinek. Gdy prąd przepływa przez powierzchnię LightPaper, to rozproszone losowo diody zaczynają świecić.
LightPaper jest dużo cieńsze niż obecne źródła światła np. w technologii OLED, które wykorzystuje się do telefonów komórkowych i telewizorów z płaskim ekranem. Wydaje się, że firmy które zainteresują się wykorzystaniem LightPaper, to firmy motoryzacyjne, ponieważ to źródło światła nadaje się idealnie do podświetlania świateł i elementów samochodów.
Nowy produkt startupu Rohinni przyda się również do stworzenia fantazyjnego oświetlenia ściany sypialni, do oświetlenia desek snowboardowych i wielu innych rzeczy jakie tylko potrafimy wymyślić.
Jak na razie największą z przeszkód z jaką spotkał się zespół, jest nierównomierne umieszczenie diod na świecącej powierzchni, przez co nie świeci ona jednolitym światłem.
Rohinni po dopracowaniu produktu zamierza wprowadzić go do sprzedaży już w połowie 2015 roku.
źródło: www.fastcolabs.com