Zastosowanie skanowania i drukowania 3D w ostatnim czasie gwałtownie wzrosło w przemyśle motoryzacyjnym. W celu ochrony pracowników produkcji przy wykonywaniu pewnych czynności montażowych, grupa BMW wprowadziła drukowany 3D elastyczny kciuk, chroniący przed nadmiernym naciskiem.
We współpracy z Departamentem Ergonomii na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, BMW produkuje te usprawnienia za pomocą drukowania 3D. Każdy jest indywidualny, dopasowany do wielkości kciuka pracownika i odpowiednio elastyczny.
Urządzenia protetyczne są wykorzystywane na stanowiskach montażu, gdzie pracownik wciska gumowy element do karoserii co wymaga znacznego wysiłku. W celu uniknięcia niepotrzebnego, nadmiernego rozciągania stawu kciuka przy kolejnych cyklach montażowych, firma opracowała nakładki na palce, wykonane z termoplastycznego poliuretanu.
Termoplastyczny poliuretan doskonale nadaje się do tworzenia elastycznych urządzeń protetycznych. Materiał ten jest elastyczny, wykazuje wyższą wytrzymałość materiałową. Mechaniczna wytrzymałość na rozciąganie jest duża, dzięki czemu materiał jest odporny na ciągłe naprężenia, bez rozdzierania materiału.
Spód drukowanego kciuka jest otwarty, dzięki czemu kciuk może poruszać się bez ograniczeń. W tylnej części uchwytu, tworzywo sztuczne jest wzmocnione. Jeśli kciuk jest wyprostowany, to elementy protezy dotykają się, tworząc stabilną szynę.
Każda z tych nakładek na palce jest wykonana specjalnie dla każdego pracownika. Kciuk pracownika najpierw jest skanowany przy użyciu ręcznego skanera 3D. Model następnie dzielony jest na poszczególne warstwy. W oparciu o uzyskane dane, proszek tworzywa sztucznego jest selektywnie spiekany przez laser dużej mocy CO2, we wstępnie nagrzanej komorze (technologia SLS).
Według BMW, w początkowych testach praktycznych, opinia pracowników była pozytywna.
źródło: www.3ders.org