Podręczny „bio długopis” opracowany w laboratoriach na Uniwersytecie Wollongong (UOW) pozwoli lekarzom na naprawę uszkodzonego materiału kostnego poprzez projektowanie niestandardowych implantów na miejscu i w czasie trwania zabiegu.
Naukowcy z UOW opracowali prototyp BioPen który dostarcza żywe komórki i hormony wzrostu bezpośrednio w uszkodzone miejsce, przyspiesza to regenerację kości oraz chrząstki. BioPen działa podobnie do metody drukowania 3D: warstwa po warstwie, materiał komórkowy nakładany jest przez chirurga na uszkodzone miejsce, po czym nakładana jest zewnętrzna światłoutwardzalna warstwa żelowa. Niskiej mocy dioda emitująca ultrafioletowe światło jest przymocowana do urządzenia. Światło ma celu utwardzenie naniesionego materiału żelowego, zapewniając tym samym ochronę osadzonych komórek.
Prototyp BioPen został zaprojektowany i zbudowany przy użyciu drukarki 3D w laboratorium na Uniwersytecie w Wollongong. Dzięki odpowiedniej kombinacji komórek oraz hormonów wzrostu, lekarze mogą narysować zastępczą tkankę, która ostatecznie może rozwinąć się w funkcjonalne nerwy i mięśnie.
BioPen został w tym tygodniu przekazany naukowcom ze szpitala Świętego Wincentego w Melbourne, którzy będą pracować nad optymalizacją materiału komórkowego do stosowania w badaniach klinicznych. Badania mają pomóc w leczeniu nowotworów, zapalenia kości i stawów oraz różnego rodzaju urazów.
Info: 3ders