Biuro projektowe Nervous System opracowało aplikację do tworzenia biżuterii i odzieży przy użyciu połączeń przegubowych, zapewnia to możliwości zmiany kształtów wydrukowanych obiektów zaraz po wyjęciu z drukarki 3D.
Autorzy projektu określają biżuterię jako druk 4D, ponieważ obejmuje obiekty drukowane trójwymiarowo, które po wydrukowaniu można przekształcić z jednego kształtu w inny dzięki ruchomym elementom łączącym, jak mówi dyrektor kreatywny Jessica Rosenkrantz.
Biżuteria oraz odzież z przegubowymi połączeniami automatyczne dopasowuje się do kształtu ciała. Zostało wymyślone oprogramowanie, które przekształca model 3D w elastyczną strukturę wykonaną z mozaikowych trójkątów połączonych zawiasami. Ważnym aspektem tego oprogramowania jest fakt, że zaprojektowany model automatycznie zostaje skompresowany, aby zająć jak najmniej przestrzeni na stole roboczym drukarki 3D. Aplikacja dostępna jest w wersji online, dzięki czemu użytkownicy mogą w łatwy sposób dostosować wzory biżuterii, wybierając różne kształty modułów, zmieniając gęstość elementów w wybranych obszarach, zmieniając profil projektu, przeciągając kontur oraz określając wielkość i kolor.
Projekt został nazwany Kinematyka – od działu fizyki zajmującym się badaniem i opisywaniem ruchu obiektów.
Projektanci pracują obecnie nad zaprojektowaniem sukni, która może być wydrukowana w jednym kawałku, mimo że jej powierzchnia jest znacznie większa niż przestrzeń robocza drukarki 3D. Aby zaprojektować suknię, w pierwszej kolejności należy zeskanować ciało kobiety, skan w tym wypadku stanowi podstawę do stworzenia modelu cyfrowej garderoby. Wzór, sztywność i sposób układania się sukni na ciele może być kontrolowana na tym etapie poprzez zmianę konfiguracji trójkątnej siatki zawiasów. Wszystko można dopasować poprzez tworzenie różnych symulacji na ekranie komputera. Sukienka zostaje skompresowana, a po wyjęciu z drukarki można zobaczyć zaprojektowany kształt.
Drukowane zawiasy przegubowe to świetne rozwiązanie gdy planujemy wydrukować elastyczną cześć, która ma większą objętość niż stół roboczy naszej drukarki. Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu transport wydrukowanych przedmiotów również może być znacznie ekonomiczniejszy.
Jedną z pierwszych, na pewno najbardziej wytwornych wydrukowanych kreacji, była suknia Dity von Teese amerykańskiej modelki, aktorki i striptizerki. Suknia została wykonana z hartowanego sproszkowanego nylonu i ozdobiona 13.000 kryształkami Swarovskiego barwionymi na czarno.
Przeczytane na : Dezeen