Analiza patentów dotyczących druku 3D od lat 80-tych po rok 2014

Analiza patentów dotyczących druku 3D od lat 80-tych po rok 2014

Raport przedstawia trendy i patenty dotyczące druku 3D oraz wskazuje głównych liderów z branży.

Pierwsze istotne wg raportu patenty dotyczące drukowania 3D rozpoczęły się blisko lat 80-tych, gdzie Rapid Prototyping był stosowany przy produkcji prototypów. Gridlogics Technologies firma produkująca oprogramowanie zaprezentowała ciekawy raport dotyczący patentów na przełomie lat 80-tych do czasów obecnych. Największą liczbę patentów leży w rękach Stanów Zjednoczonych w liczbie – 946, kolejne miejsce zajmują Japonia – 498 i Kanada – 452

Jak zobaczymy na poniższym wykresie liczba patentów z każdym rokiem wzrasta, a ostatnie 2 lata to prawdziwy przełom.

Analiza patentów dotyczących druku 3D od lat 80-tych po rok 2014

Najważniejsze firmy związane z drukiem 3D, które mają bardziej innowacyjne pomysły na swoim koncie to: 3D Systems, Stratasys, MIT, HP, Hitachi.

Analiza patentów dotyczących druku 3D od lat 80-tych po rok 20141

 

Poniżej sprawozdanie przedstawiające działalność badawczą kluczowych firm w różnych technologiach. Niewątpliwie Stratasys jest zdecydowanym liderem jeśli chodzi o Fused Deposition Modeling (FDM). Na podium w Stereolitografii stanęli: Stratasys, 3D System oraz Materialise. Najbardziej innowacyjną firmą w technologii SLS jest Materialise.

Analiza patentów dotyczących druku 3D od lat 80-tych po rok 20143

Na poniższym wykresie można zobaczyć, jak wygląda rozkład badań dotyczących różnych branż przemysłu. Inżynieria tkankowa jest w obrębie zainteresowań dość wielu firm. W branży PCB mamy zdecydowanego lidera jakim jest Hitachi natomiast jest chodzi o przemysł lotniczy i automobile to prym bezapelacyjnie wiedzie The Boeing. Istotną rolę w protetyce można przypisać Materialise.

Analiza patentów dotyczących druku 3D od lat 80-tych po rok 20142

 

Poniżej widzimy wykorzystanie materiałów przy różnych technologiach druku 3D. Ceramika jest najczęściej wykorzystywanym materiałem,  na drugim miejscu uplasowało się aluminium i plastik. Natomiast jeśli mowa o technologii to zdecydowanie Stereolitografia ma największy udział w całym drukowaniu 3D wymienionych materiałów.

Analiza patentów dotyczących druku 3D od lat 80-tych po rok 20144

 

Pełny raport dotyczący patentów.

Druk 3D rozwija się z zawrotną prędkością, jednak rozwijałby się jeszcze szybciej gdyby nie właśnie prawo patentowe, które jest głównym hamulcem rozwoju technologii. Mogliśmy niedawno obserwować jak wygaśnięcie patentu na technologię FDM rozwinęło druk 3D przy domowych drukarkach. Społeczność RepRap jest bez wątpienia istotnym elementem w całej branży, co bezpośrednio wpływa na rozwój drukarek i jakość drukowanych elementów przy pierwotnie tak niedoskonałej technologii za jaką wszyscy uważają FDM. Rok 2014 jest rokiem przełomowym ponieważ wygasają istotne patenty na kluczowe technologie druku 3D. Na pewno wpłynie to bezpośrednio na nowe innowacyjne pomysły, a przede wszystkim patrząc z perspektywy klienta – na cenę drukarek 3D.

Powrót na górę