Voltera V-One to dość ciekawy produkt dla osób projektujących obwody elektryczne. Urządzenie potrafi wydrukować ścieżki w zaledwie kilka minut.
Druk 3D już zmienił szybkość z jaką można wprowadzić nowy mechaniczny bądź designerski produkt na rynek, jednak konstruktorzy urządzeń elektronicznych często spędzają kilka tygodni na wyprodukowanie i dostarczenie prototypowych płytek obwodów drukowanych.
Pomysł na szybkie drukowanie płytek prototypowych obwodów elektronicznych tak się spodobał społeczności Kickstartera, że Kanadyjska spółka Voltera w ciągu jednego dnia zebrała ponad 158 tys. dolarów na dokończenie opracowania urządzenia.
Dzięki Voltera deweloperzy związani z elektroniką będą w stanie znacznie skrócić czas potrzebny na budowę nowych płytek drukowanych i podobnie jak projektanci druku 3D, przejść od koncepcji do stworzenia w ciągu paru minut.
Elegancko wyglądająca i kompaktowa Voltera V-One z łatwością drukuje płytki dwuwarstwowe przez nakładanie materiału z nanocząsteczkami srebra o wysokim przewodnictwie prądu, a także materiał izolacyjny, który przykrywa miejsca w których ścieżki się nakładają. Oprócz drukowania obwodów V-One ma również dozownik pasty lutowniczej i jak piszą autorzy opcję robienia reflow.
Dla użytkowników proces jest pozornie prosty, urządzenie ma tylko jeden przycisk i przystawki mocowane magnetycznie, które można wymieniać w zależności jaki materiał chcemy nakładać. Urządzeniem steruje zaawansowane oprogramowanie Voltera, które automatycznie wykrywa skrzyżowania ścieżek i określa gdzie ma zostać naniesiony materiał izolacyjny.
Za rozwój V-One odpowiedzialni są : Alroy Almeida, Katarina Ilic, James Pickard i Jezus Zozaya, byli studenci Uniwersytetu w Waterloo w Kanadzie. Przez ostatnie dwa lata prowadzili eksperymenty chemiczne, które miały na celu zachować standardy przewodności, lutowania i niezawodności naniesionych ścieżek.
Oprócz prototypów, B-One może być używany do produkcji małych serii. Firma ma nadzieję, że ich urządzenie będzie wykorzystywane przez większe firmy do tworzenia prototypów i rzeczywistych produktów.
źródło: www.3ders.org