Naukowcy użyli druku 3D do stworzenia uszu , które będą przeznaczone dla kalekich dzieci. W ciągu kilku miesięcy wystartują serię próbną takich implantów dla pacjentów.
Profesor Alex Selfalian, szef nanotechnologii i medycyny regeneracyjnej na Uniwersytecie College London powiedział „ tworzymy ludzkie organy z syntetycznych materiałów, dotychczas robiliśmy to ręcznie, ale teraz przyszedł czas na technologię druku 3D”
„Kiedy dzieci rodzą się bez uszu lub z wadami wrodzonymi, muszę zostać poddane operacji inwazyjnej” – wyjaśnia dr Michelle Griffin, chirurg plastyczny z Uniwersytetu College Hospital. W cyklu powstawania sztucznego ucha trzeba było przejść od 3 do 4 operacji, jednak gdybyśmy po prostu je wydrukowali i ograniczyli tę ilość do jednej operacji byłoby zdecydowanie lepiej.
Profesor Alex Selfalian i jego zespół są zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia tego wyjątkowego procesu. Odkryli, że mogą drukować strukturę ucha przy użyciu tzw. „biologicznego atramentu”.
Naukowcy najpierw zeskanowali sprawne ucho i zrobili jego lustrzaną kopię. Następnie model 3D został wydrukowany w celu utworzenia szkieletu dla tkanek, który zostanie przeniesiony do ciała pacjenta. Szkielet jest wszczepiany pod skórę na ramieniu na okres od 4-8 tygodni, gdzie rozwijają się naczynia krwionośne i skóra. Kolejnym zabiegiem jest usunięcie ucha z ramienia i przymocowanie go do głowy pacjenta.
Naukowcy testują proces implementacji ucha 3D na szczurach. Dr Griffin wyjaśnia, że „dzieci urodzone bez uszu to ogromny problem w późniejszym ich rozwoju”
W Bombaju w Indiach istnieje już kilkanaściorga dzieci gotowych na poddanie się tej operacji. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłym roku ruszą kolejne badania już na organizmie ludzkim w UK i Indiach.
źródło: www.3ders.org