SLS (Selective Laser Sintering) jest jedną z najstarszych technologii drukowania 3D, w której użyto energię światła laserowego do połączenia sproszkowanego materiału w jedną spójną strukturę. W porównaniu do metody FDM, nie potrzeba używania struktur podporowych, ponieważ niespieczony proszek spełnia tę rolę.
Podczas, gdy większość domowych drukarek, które znajdziemy na rynku, drukują technologią FDM, maszyny SLS są na pewno czymś nowym. Ostatnio pisaliśmy o maszynach SLS firmy Norge Systems – Ice9 i Ice1, które pojawiły się na Kickstarterze w dużo niższej cenie niż profesjonalne drukarki używane w przedsiębiorstwach. Firma Sintratec ze Szwajcarii jako kolejna zamierza wypuścić na rynek drukarkę SLS w przystępnej cenie.
Sintratec założył Joscha Zeltner, Christian Von Burg i Dominik Solonicki, którzy pracują nad tym projektem już od 2012 roku. Firma planuje uruchomić kampanię crowdfundingową na Indiegogo w wrześniu tego roku. Urządzenie będzie wycenione na 3999 euro. Celem kampanii będzie dostarczyć 60 zestawów drukarek SLS do osób na całym świecie
Aktualny prototyp Sintrateca jest zbudowany z wytrzymałego aluminium, materiału kompozytowego i stali, a obszar druku wynosi 130 m sześciennych. Jedną z głównych rzeczy, które bardzo znacznie obniżyły koszty urządzenia, było zastosowanie diody laserowej zamiast drogiego lasera CO2 stosowanego w większości maszyn SLS. Prototyp Sintrateca używa niebieskiej (445nm) diody laserowej o wyjściowej mocy 2W, która wyposażona w dobrą optykę tworzy zadowalającej jakości plamkę. Lasery diodowe są o wiele tańsze od standardowych laserów CO2 używanych w przemyśle.
Poniżej film pokazujący możliwości prototypu urządzenia SLS firmy Sintratec, w którym widać wyciąganie wydrukowanej rzeczy z proszku i usuwaniu jego pozostałości. Na filmie został użyty proszek PA12 Black – materiał nylonowy. Czas wydruku przy jego 25% wypełnieniu zajął 90 minut.
Teraz wystarczy czekać na efekty, na rynku zaczynają pojawiać się konstrukcje coraz tańszych drukarek SLS, wszystko idzie w dobrym kierunku, żeby ta technologia też się upowszechniła i była dostępna do domowego użytku.
Źródło: 3ders.org