Naukowcy z Universytetu w California, w San Diego opracowali urządzenie, które drukuje 3D nanostruktury z hydrożelu potrzebne do usunięcia niebezpiecznych toksyn z krwi.
Toksyny mogą uszkodzić błonę komórkową i być kluczowym czynnikiem rozwoju chorób w organizmie. Toksyny mogą znaleźć się w naszych organizmach poprzez wiele czynników, np. poprzez modyfikowaną żywność, zanieczyszczone powietrze czy ukąszenie owadów.
Naukowcy już udowodnili, że opracowywane przez nich nanocząsteczki są skuteczne w neutralizacji toksyn.
Zespół badawczy kierowany przez prof. nanoinżynierii Shaochen Chena, stworzył drukowaną matrycę do rozwoju nanocząstek, które tworzą organ naśladujący strukturę i funkcję wątroby. Urządzenie ma dużą powierzchnię przeznaczoną do skutecznego filtrowania krwi, dzięki temu lepiej zatrzymuje niepożądane toksyny tworzące pory. Urządzenie przeznaczone jest do użycia poza ciałem.
Technologia biofabrykacji, zwana dynamiczną optyczną projekcją stereolitograficzną (DOPsL), wykorzystuje komputerowy system projekcji i precyzyjne małe lusterka do dokładnego kierowania wiązki światła na wybraną powierzchnię z roztworem zawierającym światłoczułe biopolimery i komórki. Proces ten formuje stałą strukturę na całej warstwie i powtarza się, aż do uzyskania całej struktury.
Technologia DOPsL, może być używana do produkcji w mikro i nanoskali, a więc z rozdzielczością wymaganą do drukowania tkanek, w tym naczyń krwionośnych, niezbędnych do dystrybucji substancji odżywczych i tlenu w całym organizmie.
W 2012 roku, zespół Chena zademonstrował technologię DOPsL, która była zdolna do wytwarzania mikroskopijnych struktur biokompatybilnych hydrożeli w zaledwie kilka sekund. Inne techniki tworzenia 3D, takie jak dwufotonowa fotopolimeryzacja trwa dłużej, nawet parę godzin, aby utworzyć pożądaną część.
źródło:health.universityofcalifornia.edu