Te wszystkie cechy tyczą się drukarki przestrzennej o nazwie MX3D-Metal, która może drukować z metali, takich jak stal, stal nierdzewna, aluminium, brązu lub miedzi.
Drukarka ze względu na materiały z jakich może drukować oraz jej wielkość jest głównie przeznaczona do użytku przemysłowego. W maju zeszłego roku Petr Novikov zaprezentował urządzenie Mataerial 3D, które mogło drukować obiekty w powietrzu, niezależnie od pochylenia bez stosowania dodatkowych podpór. Po 9 miesiącach pracy projekt został tak dopracowany, że drukarka nie przypomina już małego długopisu „rysującego” przestrzennie, ale wielką drukarkę umożliwiającą drukowanie metalami na niemalże każdej powierzchni roboczej, niezależnie od nachylenia, wielkości i kształtu.
Drukarka do różnych materiałów stosuje różne rodzaje głowic, ponieważ temperatura ich topnienia znacznie się od siebie różni. Dodatkowo drukarka posiada własne oprogramowanie, gdzie użytkownik może drukować bezpośrednio z pliku CAD. Drukowanie przestrzenne w pionie, poziomie, czy w spiralnych układach wymaga różnych ustawień, takich jak czas impulsów czy wysokość warstwy.
Poniżej film przedstawiający możliwości drukarki, trwa nieco ponad minutę, a naprawdę warto.
Projekt powstał przy ścisłej współpracy z ACOTECH oraz AUTODESK.
Jakość wydruków pozostawia wiele do życzenia i zastanawiam się do czego mogłoby być użyte, macie jakieś pomysły?