Czy drukowanie 3D jest ekologiczne?

Czy drukowanie 3D jest ekologiczne?

Ekologia to ostatnio bardzo modny termin. Niemalże bez przerwy słyszymy o segregacji śmieci o korzystaniu z odnawialnych źródeł energii, o nowych urządzeniach, które przeważnie zawsze są energooszczędne. Oczywiście jak najbardziej się z tym wszystkim zgadzam, bo jeśli sami nie zaczniemy dbać o środowisko to nikt inny tego za nas nie zrobi. Zdecydowanie społeczeństwo ma coraz większa świadomość dotycząca dbania o środowisko naturalne, dlatego w związku z tematyką strony chciałbym się dziś zastanowić nad ekologicznym aspektem drukowania 3D. Temat chciałbym pozostawić otwarty i będę bardzo wdzięczny za każdą nasuniętą przez Was myśl i spostrzeżenie. W moich rozmyślaniach znalazłem 3 aspekty, które mogą sugerować ekologiczne korzyści z drukowania 3D.

 

1.   Recykling

Ostatnio w Holandii pojawił się projekt, który umożliwia przetworzenie odpadów z tworzyw sztucznych na filament do drukarki 3D. Chyba jedynym rozsądnym wyjściem, aby zmniejszyć tak szybko rosnące góry śmieci jest ich przetwórstwo, dlatego myślę, że bardzo fajnie, że powstają takie koncepcje jednak warto pamiętać o tym, że wydruk z przetworzonego ponownie materiału drastycznie traci swoje właściwości mechaniczne. Elementy z przetworzonych materiałów sztucznych będą bardziej kruche i o wiele mniej wytrzymalsze.

 

2. Mniej odpadów w czasie produkcji

W dzisiejszej produkcji przede wszystkim znamy dwa typu produkcji, metodą ubytkową i bezubytkową. Przy tworzeniu komponentów z tworzyw sztucznych z reguły wykorzystuje się produkcje wtryskową, przy której (nie licząc matrycy) nie ma odpadków (albo jest ich bardzo niewiele). Inna jest jednak sprawa jeśli mowa o produkcji z materiałów metalowych takich jak tytan, aluminium, złoto itp. Chcąc wytworzyć jakiś element tradycyjną metodą np. z tytanu po procesie obróbki pozostaną kawałki materiału, które nie nadadzą się do wykorzystania, pomijając już fakt, że taka obróbka jest bardzo skomplikowana. W procesie druku 3D wykorzystując metodę SLS nie ma odpadów, cały proszek stopu tytanu, który nie zostanie spieczony, może zostać wykorzystany do budowania kolejnego produktu. Drukarki 3D pozwalają zmniejszyć ilość odpadów w czasie produkcji, dlatego wiele firm takich jak Bentley, Dell, General Electric czy Apple już myśli nad wprowadzeniem drukarek 3D w stały proces produkcyjny.

 

3. Zredukowanie transportu

Wszędzie tam gdzie pojawia się transport, zawsze pojawia się zanieczyszczenie środowiska. Nieważne czy jest to transport lądowy, wodny czy lotniczy. Każdego dnia miliony ludzi zamawia przeróżne przedmioty, większość z nich z dostawą do domu, najlepiej bardzo szybką. Wydaje mi się, że jeśli mielibyśmy dostęp do szybkiej możliwości drukowania przedmiotów w domu, zakupy można by zdecydowanie ograniczyć, a przy tym konieczny przy tej czynności transport. Domową drukarką spokojnie można wydrukować zabawki dla dzieci, obudowę do telefonu, biżuterię, różnego typu gadżety. W przyszłości podejrzewam, że prawie wszystko będzie można wydrukować, dzięki czemu obniżymy koszty, zaoszczędzimy czas, a przy okazji wspomożemy ochronę środowiska. Ten argument nie jest bezpośrednio związany z drukowaniem 3D jednak myślę, że to dosyć istotny aspekt, na który warto zwrócić uwagę.

Mimo wszystko nie wydaje mi się, aby druk 3D mógł zapewnić jakieś drastyczne zmiany w ochronie środowiska jednak na pewno nie zaszkodzi. Jestem bardzo ciekawy Waszych spostrzeżeń i sugestii w tym temacie.

 

Powrót na górę