Conor Russomanno i Joel Murphy rozpoczęli na Kickstarterze kampanię z projektem o nazwie OpenBCI. Jest to tani, kompatybilny z Arduino zestaw Open Source zapewniający łączność pomiędzy mózgiem człowieka, a komputerem, dzięki czemu fale mózgowe mogę być wykorzystane jako kontroler gier, robotów, programów graficznych itp.
Urządzenie do odczytywania fal mózgowych stworzył już w 1912 roku rosyjski fizjolog Vladimir Vladimirovich Pravdich-Neminsky. Po raz pierwszy wykorzystał elektroencefalografię (EEG) do zmierzenia i zarejestrowania bardzo słabych sygnałów elektrycznych emitowanych przez nasz mózg w trakcie kiedy myślimy, śpimy, poruszamy się, czy też wykonujemy inną czynność.
Laboratoryjne urządzenia EEG są bardzo drogie, ze względu na swoją dokładność. Zespół OpenBCI chce zbudować platformę open source, która da dostęp użytkownikom do surowego, nieobrobionego sygnału fal mózgowych. Chodzi o to, aby umożliwić kontrolę urządzeń, na podstawie danego nastroju, który przez specjalne oprogramowanie zostanie przetworzony na sygnały sterowania.
Z pomocą DARPA, OpenBCI opracowało niedrogi interfejs, który wykorzystuje elektrody EEG, aby zarejestrować sygnały elektryczne płynące z mózgu. W płytce interfejsu użyto procesora ADS1299 firmy Texas Instruments, jest to 8 kanałowy, niskoszumowy, 24 bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy zaprojektowany specjalnie do pomiaru bardzo niskich sygnałów elektrycznych używanych w elektroencelografii. Płytka OpenBCI jest wyposażona w programowalny mikrokontroler. Wersje 1 i 2 to standardowy Shield Arduino, natomiast wersja 3, która ukaże się w kwietniu tego roku, na pokładzie posiada procesor ATMEGA328P, który jest programowalny z interfejsu Bluetooth o niskim poborze energii (BTLE).
OpenBCI zaprezentowało urządzenie jako płytkę umocowaną na wydrukowanym w 3D przypominającym pająka mocowaniu na głowę. Każdy może zaprojektować własne spersonalizowane mocowanie i wydrukować go na drukarce 3D. Autorzy projektu piszą, że wydrukowanie całości zajęło im 7 godzin. Wszystkie pliki, które można samodzielnie modyfikować i wgrywać do interfejsu OpenBCI znajdują się na platformie GitHub.