Javier Lloret artysta pochodzący z Hiszpanii stworzył wydrukowaną kostkę Rubika, która została wykorzystana w celu przeprowadzenia doświadczenie związanego z ułożeniem kostki Rubika w przestrzeni miejskiej w Linz, Austria. W projekcie Puzzle Fasada, Lloret wykorzystał technologie drukowania 3D do stworzenia modułu zawierającego elementy elektroniczne, które pozwalają na śledzenie orientacji i obrotów na każdej stronie kostki. Dane z kostki wysłane są przez Bluetooth do komputera, na którym działa oprogramowanie, logicznie zmieniające światło i kolory elewacji budynku w oparciu o ruch drukowanej kostki Rubika.
Ze względu na lokalizacje budynku, gracz widzi jedynie dwie strony budynku jednocześnie. Współczynnik ten zwiększa trudność ułożenia. Projekt ten był częścią pracy w Lloret na Uniwersytecie Sztuki i Wzornictwa Przemysłowego w Linzu i jest doskonałym przykładem różnorodnych zastosowań technologii drukowania przestrzennego.
Kostka od 40 lat jest jedną z bardziej znanych zabaw logicznych na świecie. Powstała nawet nowa dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika – Speedcubing.
Rekordzistą świata w speedcubingu jest Holender Mats Valk, który w 2013 ułożył oryginalną kostkę Rubika (czyli 3x3x3) w czasie 5,55 sekund!
W Polsce również mamy specjalistę w tej dziedzinie Michała Pleskowicza, który na VI mistrzostwach świata w Tajlandii osiągnął średni czas z pięciu prób 8,65 sekund, a swój rekord w pojedynczym ułożeniu wynosi 6,11 sekund. Podziwiam, gratuluje i życzę wielu sukcesów!