Naukowiec Yong Chen razem z zespołem z University of Southern California’s opracował szybki druk 3D przy użyciu wielu materiałów.
Jedną z największych wad druku przestrzennego jest czas budowania elementów. Czas wydruku sięga nieraz nawet kilkunastu godzin, po czym okazuje się, że zapomnieliśmy dorysować małego elementu i druk trzeba rozpocząć na nowo…
Profesor Yong Chen zanim zaczął wykładać na uniwersytecie USC, przez 5 lat pracował w dziale R&D firmy 3D Systems. Teraz pracuje nad optymalizacją bieżących technik druku 3D. W zeszłym roku Chen i jego zespół ogłosili, że poprawili jednorodny proces druku 3D o nazwie Mask Image Projection opartej na Stereolitografii (MIP-SL) przez co można znacznie skrócić czas wydruku. Na bazie tej technologii laboratorium Chena rozszerzyło badania w kierunku opracowania szybkiego druku wielomateriałowego.
W technologii MIP-SL model CAD jest podzielony na kilka płaszczyzn poziomych. Z tych płaszczyzn powstaje specjalna maska, która następnie rzutowana jest na warstwę ciekłej żywicy. Po naświetleniu żywica się utwardza, a proces zaczyna się od nowa.
Zespół Chena opracowało ruch dwukierunkowy stworzony dla projekcji oddolnej, co sprawia, że żywica może zostać szybko rozprzestrzeniona na jednolitych bardzo cienkich warstwach. W rezultacie, druk zamiast paru godzin zajmuje zaledwie parę minut.
Laboratorium chce teraz stworzyć proces druku 3D obiektów, które zawierają materiały o różnych właściwościach. Różny materiał utwardza się w innym czasie, więc zespół musi wymyślić taki system, który określi w którym miejscu i jakim czasie naświetlać dany fragment żywicy. Yong Chen chce stworzyć projekt dzięki któremu użytkownik będzie mógł wybrać właściwości fizyczne modelu który drukuje, a co najważniejsze – fragment jednolitego obiektu będzie mógł posiadać odmienne właściwości.
Jeśli zespół Chena dopracuje i zainstaluje tą technologię w jednym urządzeniu, będzie to niesamowity krok naprzód. Możliwość swobodnego określenia jakie właściwości ma mieć dany fragment wydruku przy zachowaniu jednolitej struktury – rewelacja !
Autor: Wojtek