Projektant i majsterkowicz Markus Kayser spędza od sierpnia 2010 roku wiele swojego czasu w miejscu, gdzie warunki klimatyczne są jednym z najtrudniejszych na kuli ziemskiej – na afrykańskich pustyniach. Wykorzystuje tam dwa zbudowane przez siebie urządzenia. Pierwszy z nich Sun-Cutter to zasilana energią słoneczną półautomatyczna wycinarka działająca podobnie jak laserowa, lecz zamiast promienia lasera, do cięcia wykorzystuje promienie słoneczne.
Posiada ona dużą soczewkę w kształcie kuli, skupiającą promienie słoneczne na powierzchni stołu. Skupione światło przez soczewkę przecina elementy podobnie jak laser. Markus korzysta z systemu CAM, który porusza stołem w osiach X i Y, w zależności od wypalanego kształtu.
Na poniższym filmie widać jak Sun-Cutter radzi sobie na pustyni:
Niewątpliwie na pustyni dominują dwa produkty – piasek i światło słoneczne, które Markus eksploatuje najintensywniej. Dlatego zbudował kolejną maszynę – Solar-Sinter, gdzie również promienie słoneczne wykorzystane są jako źródło energii, a piasek, po ogrzaniu do temperatury topnienia oraz ochłodzeniu, może być wykorzystywany do tworzenia trójwymiarowych obiektów.
Spiekanie z substancji proszkowej w postać stałą w ostatnich latach stało się głównym procesem projektowania prototypów znanych jako SLS (selektywne spiekanie laserowe). Te drukarki 3D wykorzystują technologię laserową do tworzenia bardzo szczegółowych obiektów 3D z różnych sproszkowanych tworzyw sztucznych. Obiekty są dokładnie fizycznym odwzorowaniem komputerowo przygotowanych modeli 3D wprowadzanych przez projektanta.
Poniżej misa wyprodukowana przy pomocy Solar-Sinter w Egipcie w 2011 roku,
a tutaj wyprodukowana przy pomocy Solar-Sinter w Maroko w 2012 roku.
Wykorzystując promienie słoneczne zamiast lasera, a piasek zamiast tworzyw, Markus dowiódł, że taka zamiana może mieć ogromny potencjał i wykorzystać tak istotne zasoby jakimi są słońce i piasek.