Mr. Noack, nauczyciel z Kanady zarejestrował się na stronie Instructables, aby sumiennie dokumentować swoje projekty i konstrukcje. Jedną z nich jest stabilizator sprzętu wideo – MO-FLO 1.0 pracujący w systemie Merlin.
Oryginalne systemy stabilizacji kosztują bardzo dużo, a koszt elementów do ich samodzielnego zbudowania jest śmiesznie niski. Jak mówi Noack, w internecie można znaleźć mnóstwo projektów jak i informacji na temat steadycamów DIY.
Wiele projektów jest oparte na bardzo prostych częściach, a złożenie stabilizatora nie jest trudne, natomiast trudnością okazuje się być jego odpowiednie użytkowanie. Noack pisze, że nazwa systemu Merlin jest bardzo trafna, ponieważ dużo osób twierdzi, że „trzeba być magiem aby go obsługiwać”.
Autor znalazł na Youtube przykład Steadycama o nazwie „Silver Flyer” i rozpoczął budowę.
Z racji tego, że z budową było trochę problemów, między innymi Noack nie mógł znaleźć odpowiedniego miejsca do zamontowania uchwytu, a jego mała kamera nie nadawała się do takich wymiarów Steadycama. Porzucił budowę i zaczął projektować swoje własne elementy, które zostały wydrukowane na szkolnej drukarce UP 3D w ramach projektu Instructables.
Poniżej kilka linków, z których korzystał nauczyciel:
Kolejnym krokiem było narysowanie i dokładne zaprojektowanie Steadycama, bo jak twierdzi Noack – „ciężko siedzieć i czekać na wydruk 5 godzin po czym stwierdzić, że popełniło się prosty błąd”
Po zaprojektowaniu, wystarczyło wydrukować potrzebne elementy. Pliki do wydruku w formacie STL dostępne są tu.
Wydrukowane części, trzeba było złożyć wg projektu.
Zmontowana całość mieści się w plecaku. Noack miał sporo trudności w szybkim ustawianiu Steadycama, ale w krótkim czasie doszedł do wprawy.
Z tak zapakowanym sprzętem nauczyciel wyszedł w plener, i zrobił „test schodów” co można zobaczyć na poniższym filmie. Chyba każdy sobie wyobraża jak trząsł by się obraz, gdyby Noack trzymał kamerę w ręce bez stabilizatora.
Nie jest jeszcze idealnie, ale Kanadyjczyk zapowiada drugą wersję swojego stabilizatora. Więcej o tym projekcie można poczytać na stronie Instructables.