W dzisiejszych czasach można wymieniać w nieskończoność rzeczy które są drukowane przestrzenne, lampy, repliki kości, roboty etc. Jednak Jim Kor drukuje całkiem coś nowego – samochód. Kor jest kanadyjskim inżynierem i przedsiębiorcom, zaprojektował dwuosobowy hybrydowy samochód nazwany Urbee. Trzykołowy pojazd oprócz silnika spalinowego, elektrycznego oraz ramy, cały będzie wykonany z plastiku.
Urbee ma być przyjazny dla środowiska, ponieważ silnik będzie zasilany etalonem. Projekt Urbee jest rozwijany przy udziale 12-osobowej grupy ochotników, którzy wierzą, że świat potrzebuje lepszego sposobu przemieszczania się, mniej szkodliwego dla środowiska naturalnego.
Główną wizją zespołu jest, aby samochód wytwarzał jak najmniejszą liczbę zanieczyszczeń podczas produkcji, eksploatacji, a także recyklingu. Do produkcji samochodu zespół używa materiałów, które mogą być ponownie wykorzystane, a przy tym są wytrzymałe i łatwe w naprawie. Konstruktorzy starają się zmniejszyć zużycie energii poprzez zmniejszenie oporu powietrza, ma temu służyć aerodynamiczny kształt samochodu, a także zminimalizowanie współczynnika oporu toczenia poprzez napompowanie opon do wysokiego ciśnienia i wybranie ich odpowiedniego profilu. Powierzchnia czołowa jest tak skonstruowana, aby dach był nisko nad ziemią, a pasażerowie mieścili się jak najbliżej siebie przy jednoczesnym zachowaniu komfortu.
Kor używa technologii druku 3D ponieważ uważa, że tylko dzięki drukarkom przestrzennym może stworzyć pożądane części, które w konwencjonalnym procesie produkcyjnym byłyby o wiele droższe i często o wiele bardziej czasochłonne.
Konstruktor mówi, że w samochodzie są tysiące części, dzięki drukowi 3D można wiele z tych małych części wydrukować w jednym elemencie spełniającym pożądane funkcje – dzięki temu jego samochód będzie składał się tylko z 50 części.
Noah Zehringer – starszy inżynier Stratasys oszacował, że drukowanie całego samochodu zajmie około 2 500 godzin.
Kor planuje odbyć podróż z San Francisco do Nowego Jorku, chce tym udowodnić, że trójkołowiec jest w stanie przejechać wyznaczoną trasę na jednym tankowaniu (około 38 litrów) do tego eksperymentu chce zużyć wyłącznie czysty etanol, a największa prędkość jaką chce osiągnąć to około 115 km/h.
Tematem zainteresowała się również telewizja CTV News, poniżej krótki reportaż