Na 16stych chińskich targach międzynarodowych nowych technologii, które odbyły się 21-26 maja 2013 w Pekinie, firma AVIC pokazała największy na świecie tytanowy element nośny samolotu, który został wydrukowany przy zastosowaniu technologii druku 3D.
Firma AVIC Laser na początku pokazała duże wydrukowane z tytanu elementy do samolotów J-20 i J-31. Według AVIC Laser, ich produkcja przy wykorzystaniu druku 3D została wykorzystana do stworzenia siedmiu rodzajów samolotów, w tym Y-20 samolotu transportowego, J-15 myśliwca wojskowego, C919 samolotu pasażerskiego, a jeszcze inne modele. W samolocie J-15 jak główny konstruktor potwierdził, w marcu zostały wydrukowane główne komponenty nośne, razem z przednim podwoziem.
AVIC Laser została założona w 2000 roku, zespół rozwiązał kilka problemów technicznych w trakcie siedmiu lat rozwoju.
Dzięki technologii druku 3d, można obniżyć koszt części tytanowych do 5 % oryginału. Tradycyjnie przetworzenie jednej tony tytanowych złożonych części kosztuje firmę 25 mln juanów (ok. 13 mln zł. Przy użyciu nowej technologii koszty spadają do 1,3 mln juanów (700 tyś. zł ).
Obecnie technologia AVIC 3D Laser Direct Manufacturing, może być używana do dużych części konstrukcyjnych przy użyciu stopu tytany i stali o wysokiej wytrzymałości.
W porównaniu z konwencjonalnymi metodami, technologia może zaoszczędzić do 90% kosztów materiału. Jeśli elementy kute z tytanu zostały by zamienione na takie, które wykonane zostały przy użyciu chińskiej technologii druku 3D, to można by obniżyć wagę o 40 %.
Źródło: 3ders