Amerykańscy naukowcy specjalizujący się w dziedzinie nanotechnologii wydrukowali bioniczne ucho, założeniem ich koncepcji nie jest jedynie przywrócenie słuchu, ale także możliwość polepszenia jego parametrów. Ucho może rejestrować częstotliwości wykraczające znacznie poza zakres słyszany przez przeciętnego człowieka. Podczas badania bionicznego ucha stwierdzono, że spektrum częstotliwości w jakich odbiera sygnały to od 1MHz do 5 GHz, a więc daleko poza częstotliwości odbierane przez ludzkie ucho, mieszczące się w granicach od 20 Hz – 20 kHz.
Ucho idealnie integruje konieczną elektronikę z systemem biologicznym, dlatego tworzy elastyczną, naturalnie wyglądającą alternatywę dla obecnych mechanicznych protez. Cewka antenowa jako główna część bionicznego ucha może być bezpośrednio podłączona do zakończenia nerwów człowieka w podobny sposób jaki stosowany jest przy montażu aparatów słuchowych.
Zespół z Princeton University wydrukował ucho z hydrożelu – materiału stosowanego jako podporę w inżynierii tkankowej – za pomocą dostępnej w sprzedaży drukarki Fab @ Home. Hydrożel składa się z silikonu, komórek cielęcych i dodatkiem nanocząsteczek srebra, które dobrze przewodzą częstotliwości radiowe.
Materiał – www.dezeen.com
Zdjęcia – Frank Wojciechowski.