Wytłaczany plastik przez zrobotyzowaną drukarkę 3d stygnie niemal natychmiast, co pozwala na rysowanie dowolnych kształtów w powietrzu rozciągających się od niemal każdej powierzchni.
W przeciwieństwie do zwykłych drukarek 3d, które wymagają płaskiej i poziomej bazy. Mataerial drukuje z plastiku, który przylega do powierzchni poziomych, pionowych, gładkich a także nieregularnych, bez konieczności stosowania dodatkowych podpór.
Petr Novikov i Saša Jokić z Institute for Advanced Architecture w Katalonii, pracowali w pracowni holenderskiego projektanta Joris Laarman’a ulepszając maszyny i cały system.
Proces, który projektanci nazywają „antygrawitacyjnym modelowaniem obiektów”, jest formą wytłaczania, która bardzo szybko tworzy grube trójwymiarowe pręty, zamiast jak to jest w standardowych drukarkach 3d, budować obiekt warstwa po warstwie.
„Jedną z kluczowych innowacji w antygrawitacyjnym modelowaniu obiektów jest wykorzystanie polimerów termoutwardzalnych zamiast tworzyw termoplastycznych, które są używane do istniejących drukarek 3D” wyjaśniają projektanci. Reakcja chemiczna pomiędzy dwoma elementami termoutwardzalnego polimeru powoduje, że materiał ulega zestaleniu zaraz po wyjściu z dyszy drukującej.
Niedawno opisywany podobny pomysł, ale bardziej zminiaturyzowany, to długopis 3D Doodler którym można „wydrukować” coś w powietrzu, świetna zabawa dla dzieci.
Źródło: www.dezeen.com