40 lat od skonstruowania, czyli ewolucja kostki Rubika

40 lat od skonstruowania, czyli ewolucja kostki Rubika

Javier Lloret artysta pochodzący z Hiszpanii stworzył wydrukowaną kostkę Rubika, która została wykorzystana w celu przeprowadzenia doświadczenie związanego z ułożeniem kostki Rubika w przestrzeni miejskiej w Linz, Austria.  W projekcie Puzzle Fasada, Lloret wykorzystał technologie drukowania 3D do stworzenia modułu zawierającego elementy elektroniczne, które pozwalają na śledzenie orientacji i obrotów na każdej stronie kostki. Dane z kostki wysłane są przez Bluetooth do komputera, na którym działa oprogramowanie, logicznie zmieniające światło i kolory elewacji budynku w oparciu o ruch drukowanej kostki Rubika.

40 lat od skonstruowania, czyli ewolucja kostki Rubika

40 lat od skonstruowania, czyli ewolucja kostki Rubika5

Ze względu na lokalizacje budynku, gracz widzi jedynie dwie strony budynku jednocześnie. Współczynnik ten zwiększa trudność ułożenia. Projekt ten był częścią pracy w Lloret na Uniwersytecie Sztuki i Wzornictwa Przemysłowego w Linzu i jest doskonałym przykładem różnorodnych zastosowań technologii  drukowania przestrzennego.

40 lat od skonstruowania, czyli ewolucja kostki Rubika6

 

Kostka od 40 lat jest jedną z bardziej znanych zabaw logicznych na świecie. Powstała nawet nowa dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika – Speedcubing.

Rekordzistą świata w speedcubingu jest Holender Mats Valk, który w 2013 ułożył oryginalną kostkę Rubika (czyli 3x3x3) w czasie 5,55 sekund!

W Polsce również mamy specjalistę w tej dziedzinie Michała Pleskowicza, który na VI mistrzostwach świata w Tajlandii osiągnął średni czas z pięciu prób 8,65 sekund, a swój rekord w pojedynczym ułożeniu wynosi 6,11 sekund. Podziwiam, gratuluje i życzę wielu sukcesów!

Powrót na górę