ZMorph – Polska firma o światowym potencjale!

ZMorph – Polska firma o światowym potencjale!

ZMorph to Wrocławska firma, która mam wrażenie, nie dopuszcza do świadomości żadnych ograniczeń jeśli chodzi o druk 3D. To absolutny fenomen na skalę światową.  Początkowo miał to być krótki artykuł o możliwościach jakie oferuje firma ZMorph, jednak myślę, że warto jest poświęcić jej nieco większej uwagi. Przedstawimy cenę drukarki 3D, parametry techniczne i możliwości druku 3D, a także plany na przyszłość.

Światowy potencjał  drukarek 3D

ZMorph  w marcu była na międzynarodowych targach technologicznych  CeBIT 2014 w Hanowerze na których zrobiła dużą furorę swoją drukarką i przyciągała każdego dnia trwania targów tysiące osób. Dzięki obecności na CeBIT firma podpisała wiele umów na dystrybucję drukarki 3D na rynki: niemiecki, francuski, brytyjski, włoski, holenderski, belgijski, luksemburski, fiński, jak również na bliskim wschodzie.

Drukarka ZMorph jako jedyna na świecie umożliwia drukowanie oprócz standardowego plastiku również ceramiką, gumą, czekoladą i ciastem. Wszystko to jest możliwe dzięki wymiennym końcówkom narzędziowym, mamy również informację, że firma pracuje nad kolejnymi.
„Wymienne końcówki to nasza główna przewaga nad konkurencją, zamieniają one naszą maszynę w wielofunkcyjny personalny fabrykator – mini fabrykę, która może pracować w warsztacie, biurze lub w domu. Koncentrujemy się przede wszystkim nad umożliwieniem wytwarzania obiektów w wielu różnych technologiach, co czyni ZMorph najbardziej uniwersalną drukarką 3D na świecie.” – mówi Przemysław Jaworski, założyciel  ZMorphu.

ZMorph – Polska firma o światowym potencjale!2

 

Inwestycje i plany

 

Firma ogłosiła plany emisji akcji na rynku londyńskim, Polska pod względem inwestycyjnym raczej ich nie interesuje. Nic dziwnego 70% sprzedanych urządzeń trafia na rynki zagraniczne. Środki z emisji akcji pozwolą firmie zwiększyć możliwości jakie zakładają do produkcji nowych urządzeń. Firma już posiada prototypy wielkoformatowej drukarki, która będzie drukować między innymi z betonu.
Drukarka miałaby posiadać rozbudowany pakiet oprogramowania Voxelizer (opierającym się na trójwymiarowych pixelach). Projekt będzie pierwszym, albo jednym w pierwszych który będzie miał tak duże znaczenie w branży architektonicznej. Firma sporo już osiągnęła, a ma potencjał znacznie umocnić swoją pozycję na rynku światowym w branży druku 3D.

ZMorph sprzedaje już kilkadziesiąt drukarek miesięcznie, jednak opracowuje już linię produkcyjną umożliwiającą wytworzenie kilkuset sztuk miesięcznie. Firma zapowiada, że będzie przede wszystkim inwestować we własny rozwój i badania.

 

Trochę historii


Pierwszy projekt drukarki 3D ZMorph został stworzony w 2012 roku jako modyfikacja drukarki RepRap. Jednak pierwszą drukarką 3D Przemysław Jaworski skonstruował już w roku 2011.
Przemek opowiada, że głównym celem projektu było przybliżenie technologii druku 3D użytkownikom nieznającym się na programowaniu, elektronice czy mechanice. Sam jest z wykształcenia architektem i chciał umożliwić innym architektom, projektantom i artystom przeniesienie swoich pomysłów w trójwymiarowy obiekt. Projekt drukarki oraz oprogramowania intensywnie ewoluowały i były ulepszane każdego dnia użytkowania i tak oto powstała już obecna wersja ZMorpha.

 

Specyfikacja drukarki 3D ZMorph

Drukarka posiada wymienne końcówki umożliwiające drukowanie m. in. z plastiku, ceramiki, czekolady i ciasta. Ponadto posiada uchwyt na dremel – do frezowania i wycinania CNC. Drukarka w przeciwieństwie do większości drukarek RepRap posiada zamkniętą komorę, która umożliwia drukowanie bez nadmiernych odkształceń materiału ABS. Drukarka posiada własne, autorskie oprogramowanie o nazwie Voxelizer.

 

  • Konstrukcja – Aluminium 3 i 6 mm (sztywna rama), pozostałe części wykonane są z 3mm przezroczystego poliwęglanu i tworzywa ABS.
  • Powierzchnia robocza – 250 x 235 x 165 mm
  • Materiał – ABS, PLA, Nylon, Stick filament, ceramika, czekolada, masa ciasta itp.
  • Rozmiar dyszy – wymienne 0.3mm, 0.4mm, 0.5mm
  • Obsługiwany filament – 3mm i  1.75mm
  • Maksymalna prędkość ruchów jałowych  – 500 mm/s
  • Maksymalne przyspieszenie – 3000 mm/s^2
  • Minimalna wysokość warstwy – 0.1 mm (ABS), 0.05 mm lub mniej (PLA).
  • Konstrukcja stołu grzewczego – szkło hartowane 5mm, kaptonowa mata grzejna 175W, standardowa temperatura: 120 stopni.
  • Elektronika –  Sunbeam 2.0, z procesorem ARM LPC1769, wyposażona w 5 sterowników silników krokowych – 3 dla osi XYZ, dwa dla końcówek wieloosiowych (w tym ekstrudera dwumateriałowego). Sterowana przez  Smoothieware.
  • Komunikacja USB i LAN – (możliwe połączenie bezprzewodowe – w standardzie). Łatwe drukowanie bez komputera – za pomocą panelu i plików załadowanych na wewnętrzny dysk.
  • Mocowanie do dremela – umożliwia zamienienie drukarki 3D w maszynę CNC
  • Oprogramowanie – Smoothieware oraz Voxelizer
  • Wymiary zewnętrzne – 530 x 555 x 480 mm
  • Dostępne kolory obudowy drukarki – biały, czerwony, żółty, zielony, czarny

Cena drukarki 3D ZMorph to 7499 zł

Drukarka jest przeznaczona dla wszystkich potencjalnych użytkowników z segmentu Home & Small Business – designerów, architektów, projektantów, artystów, dentystów i lekarzy, a także dla uczniów, studentów i szkół.

ZMorph – Polska firma o światowym potencjale!1
wydruk z ZMorpha
ZMorph – Polska firma o światowym potencjale!
wydruk z ZMorpha

 

Etymologia nazwy Zmorph

Już na sam koniec… autentycznie urzekła nas etymologia nazwy firmy, która na pozór skomplikowana po zapoznaniu wydaje się bardzo urokliwa i sensowna.

„ZMorph (wymawiany 'zi-morf’) wziął swoją nazwę od greckiego słowa morphe (forma, oznaczająca zmianę kształtu, swojej natury lub zewnętrznego wyglądu). (…) 'Z’ oznacza nic innego jak trzeci wymiar – tak samo jak w kartezjańskim układzie współrzędnych (XYZ), występuje jako trzecia współrzędna. Tak więc ZMorph może być rozumiany jako 'ten, który tworzy obiekty w trzech wymiarach’.”

 

ZMorph z Przemkiem Jaworskim na czele to firma, która wniosła niesamowicie wiele zarówno w Polski jak i światowy przemysł drukarek 3D. Wiemy, że droga kariery dla ZMorpha dopiero się zaczyna, życzymy wielu sukcesów i zdobywania coraz to dalszych rynków.

Źródło: ZMorphinwestycje.pl

 

Powrót na górę