W Xi’an w Chinach z powodzeniem wszczepiono wydrukowane tytanowe protezy przeznaczone dla trzech pacjentów cierpiących na nowotwór kości. Pacjenci obecnie są w dobrym stanie, a kolejne protezy do wszczepienia są aktualnie w przygotowaniu.
Jedną z trzech pacjentów jest 20 letnia kobieta, u której rok temu został zdiagnozowany Mięsak Ewinga w jej prawym obojczyku. Mięsak Ewinga to rodzaj małych, okrągłych komórek guza nowotworowego. Drugi pacjent cierpiał na tę samą chorobę na prawej łopatce i kości barku. Trzeci z kolei pacjent został zdiagnozowany z nowotworem w prawej części kości biodrowej miednicy. Wszyscy pacjenci mieli guzy złośliwe, które mogą być śmiertelne, jeśli odpowiednio wcześniej się ich nie usunie. Lekarze wraz z pacjentami zadecydowali o zabiegu usunięcia guzków razem z kośćmi i zastąpienia ich wydrukowanymi protezami.
Reprodukcja kości obojczyka to trudny proces, ze względu na złożoność i skomplikowany kształt kości. W technice drukowania 3D jest to możliwe i można uniknąć komplikacji związanych z tradycyjnymi metodami.
Na podstawie obrazu z rezonansu magnetycznego zaprojektowano obojczyk na tę samą wielkość i kształt, jaką miała pierwotna kość pacjenta.
Konstrukcja kości została wydrukowana za pomocą technologii spiekania laserowego SLS. Proces ten utworzył wytrzymały i lekki tytanowy implant, idealnie pasujący w ciele pacjenta. Tytan jest materiałem biokompatybilnym, co oznacza, że organizm ludzki traktuje go jako swoją część i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo odrzutu.
Innymi zaletami drukowanych 3D kości, są ich masa, gęstość i struktura powierzchni. Lekarze z Xi’an wykonali odpowiednie obliczenia w celu poprawy wytrzymałości i obniżenia ciężaru, a także w celu stworzenia realistycznej i porowatej repliki kości pacjentów. W porównaniu do gładkich powierzchni obrabianych elementów, powierzchnie drukowane 3D mogą mieć strukturę gąbki, co dobrze wpływa na rozrost tkanki miękkiej wokół implantu, a także zmniejsza prawdopodobieństwo nagromadzenia płynu i zakażenia.
Lekarz Guo Zheng, profesor ortopedii w szpitalu Wojskowej Akademii Medycznej w Xijing, prowadzi zespół w badaniach klinicznych z zastosowaniem tytanowych protez drukowanych 3D. Zaletą użycia druku 3D jest też niski koszt produkcji, a także czas oczekiwania pacjentów na operację.
Drukowane protezy w Xi’an były wynikiem wnikliwej analizy i otrzymały zgodę komisji etyki szpitala.
źródło: www.3ders.org